NASZ EKSPERT: mgr Michał Brandys, ratownik medyczny
SKALECZENIE, SILNY BÓL I OPARZENIE – TO NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE KŁOPOTY ZE ZDROWIEM, Z KTÓRYMI RADZIMY SOBIE NA CO DZIEŃ, KORZYSTAJĄC Z DOMOWYCH APTECZEK. ALE TRUDNYCH PRZYPADKÓW MOŻE BYĆ WIĘCEJ I MOŻE POJAWIĆ SIĘ PROBLEM, GDY NIE MAMY POD RĘKĄ ODPOWIEDNIEGO LEKU CZY OPATRUNKU… JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ, ABY BYŁA DLA NAS I NASZYCH DOMOWNIKÓW PRZYDATNA I POMOCNA?
OD SKRZYNECZKI DO SZAFECZKI
Historia domowej apteczki w Polsce rozpoczęła się na szlacheckich i magnackich dworach. Czasami miała ona formę osobnego pomieszczenia bądź dużej skrzyni (w przypadku zamożnych rodzin), częściej – małej drewnianej skrzyneczki. Wyposażenie apteczki było niedostępne dla domowników, klucze od tych skarbów znajdowały się w posiadaniu pani domu bądź zaufanej panny apteczkowej, do której obowiązków należało udzielanie pomocy chorującym domownikom przy pomocy skarbów ukrytych w apteczce.
Oprócz leków apteczka domowa skrywała najznakomitsze i najkosztowniejsze przysmaki: korzenie, bakalie, pierniki i marcepany, soki i różne gatunki alkoholi (używano je również w celach leczniczych) oraz zioła. W dawnych czasach apteczka domowa była czymś ekskluzywnym. Dzisiaj – szczęśliwie – każdy może sobie pozwolić na to, aby wygospodarować w domu szafeczkę, w której będą przechowywane podstawowe artykuły pierwszej pomocy: leki i opatrunki. A skoro każdy może, zatem każdy powinien mieć apteczkę w domu – dla zdrowia i bezpieczeństwa!
PODSTAWOWY SKŁAD DOMOWEJ APTECZKI
- Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najodpowiedniejsze będą uniwersalne leki, które pomogą zarówno na ból głowy czy zęba.
- Leki na żołądek, takie jak krople ziołowe na niestrawność czy wzdęcia.
- Środki przeciwbiegunkowe oraz preparaty elektrolitowe (stosowane w przypadku odwodnienia organizmu).
- Środki rozkurczowe, które pomogą zarówno w przypadku bolesnej miesiączki jak i silnych skurczy jamy brzusznej.
- Leki przeciwalergiczne, bo alergia może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Trzeba pamiętać, że w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej trzeba skonsultować się z lekarzem i nie można poprzestać na samoleczeniu w ramach pierwszej pomocy!
- Preparaty na stłuczenia. Takie żele czy kompresy mogą przydać się w zarówno przypadku, gdy zdarzy nam się upadek, lub gdy uderzymy się o jakiś domowy sprzęt.
- Specyfik łagodzący oparzenia w formie pianki, żelu lub okładu. Oparzenia są jednymi z najczęstszych rodzajów wypadków, zdarzających się w domu!
- Środek do dezynfekcji ran.
- Materiały opatrunkowe: bandaże, gazy czy plastry. Będą przydatne zarówno przy drobnych otarciach jak i poważniejszych uszkodzeniach skóry, które mogą zdarzyć się na przykład w kuchni.
- Rękawiczki ochronne w różnych rozmiarach. Jest to podstawa bezpieczeństwa – należy korzystać z nich zawsze, gdy opatrujecie komuś rany. Nawet gdy jest to dla Was osoba bardzo bliska!
- Termometr.
CO JESZCZE MOŻE SIĘ PRZYDAĆ?
W apteczce powinny się również znaleźć leki, które stale przyjmujecie. Opiszcie je odpowiednio, aby było wiadomo kto w waszym domu je zażywa – jak często i w jakiej dawce.
Przy tej okazji zachęcamy do włączenia się do akcji „Koperta życia”, mając w domu porządnie wyposażoną apteczkę i biorąc udział w tej akcji jesteście naprawdę dużo bezpieczniejsi!
GDZIE PRZECHOWUJEMY APTECZKĘ DOMOWĄ?
Na przechowywanie apteczki warto wybrać szafkę (najlepiej taką, którą możemy zamknąć na klucz, by kontrolować jak i kiedy korzystają z niej dzieci), do której nie dociera światło ani wilgoć. Niech będzie to miejsce dostępne dla wszystkich dorosłych domowników.
JAK DBAĆ O DOMOWĄ APTECZKĘ?
Wszystkie elementy apteczki najlepiej przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach, razem z załączonymi ulotkami dla pacjenta.
Warto w swojej apteczce zaprowadzić porządek i posegregować leki w osobne koszyczki czy pudełeczka, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie (np. ból i gorączka, układ trawienny itp.) oraz wskazując osobę, przez którą są przyjmowane (np. Jan Nowak, Amelka Nowaki itp.).
Regularnie sprawdzajmy daty przydatności naszych leków i jeżeli są po terminie oddajmy je do utylizacji i zastąpmy je nowymi.