Zadbajmy wspólnie o seniorów!

SIELSKI OBRAZEK, GDY WIELOPOKOLENIOWA RODZINA ZASIADA DO STOŁU I W BLASKU CHOINKI CIESZY SIĘ  WSPÓLNYMI ŚWIĄTECZNYMI CHWILAMI BĘDZIE KOLEJNY ROK Z RZĘDU NLEŻAŁ DO RZADKOŚCI… WIELU Z NAS TEGOROCZNE ŚWIĘTA, MAJĄC NA UWADZE NASZE WSPÓLNE DOBRO I ZDROWIE, SPĘDZI ZUPEŁNIE INACZEJ, NIŻ ZWYKLE.

Wraz z wiekiem układ odpornościowy człowieka znacznie się osłabia co powoduje, że osoby starsze są bardziej podatne na wszelkie zakażenia patogenami chorobotwórczymi i niestety ciężej te zakażenia przechodzą. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy świat opanowała pandemia COVID-19, szczególnie niebezpieczna dla osób starszych.

Jedną z zasad kluczowych dla bezpieczeństwa seniorów  jest ograniczanie kontaktów społecznych do możliwego minimum. To zalecenie jest z jednej strony oczywiste i zrozumiałe, z drugiej zaś rodzi wiele pytań dotyczących tego, jaki jest negatywny wpływ izolacji społecznej na naszą kondycję psychiczną.

CO MÓWIĄ BADANIA, A CO MÓWIĄ LUDZIE?

Ograniczenie spotkań z bliskimi nie jest łatwe dla nikogo – pomimo pełnego zrozumienia, że izolacja jest teraz bardzo ważna dla zachowania zdrowia,  tęsknimy za rzeczywistą obecnością rodziny, przyjaciół i znajomych.

Poczucie samotności towarzyszy szczególnie osobom starszym – analizując wyniki badania  „Zdrowie polskich seniorów w czasie pandemii” przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej – partnera strategicznego Fundacji Ziko dla Zdrowia, dowiadujemy się, że choć polscy seniorzy mogą liczyć na wsparcie bliskich, to czują się samotni i bardzo brakuje im spotkań z innymi ludźmi.

Zresztą, wyniki tego badania nie są zapewne dla nikogo zaskoczeniem. O tym, że wymuszona pandemią samotność sprawia cierpienie osobom starszym, słyszał zapewne każdy – od swoich rodziców, dziadków czy znajomych seniorów z sąsiedztwa: – Na początku roku mój dom tętnił życiem, w tygodniu wnuki wpadały na obiad pomiędzy szkołą na kursami językowymi a co niedzielę szykowałam obiad w większym rodzinnym gronie – opowiada pani Donata z Krakowa. – A teraz towarzyszy mi tylko samotność i cisza przerywana dzwonkiem telefonu. Pogaduszki przez telefon, tyle nam zostało. A ja tak bardzo chciałabym te moje wnuki uściskać, zobaczyć się z rodziną…

DYSTANS SPOŁECZNY, BLISKOŚĆ EMOCJONALNA

Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów z bliskimi rzeczywiście może powodować poczucie samotności wśród osób starszych. Nawet, gdy regularnie utrzymujemy kontakt – korzystamy z komunikatorów internetowych i rozmawiamy przez telefon, to może nam tych relacjach brakować bliskości, którą trudno budować na odległość.

Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zastanowić się nad jakością naszych zdalnych relacji – czy aby nasze kontakty nie są zdawkowe i powierzchowne, czy jest w nich miejsce na mówienie o emocjach i poruszanie naprawdę ważnych spraw, czy są wypełnione szczerą troską o drugiego człowieka?

Ponadto szukając pomysłów na sposoby komunikacji z seniorami warto również odwołać się do dawnych, troszeczkę dziś już zapomnianych rozwiązań – choćby do pisania listów. Owszem, wymaga to sporo czasu i nakładu pracy, jednak warto się przekonać do tej formy, zwłaszcza w kontaktach z osobami starszymi, wśród których pisanie listów było kiedyś popularne. – Raz na miesiąc dostaję list od mojego wnuka – opowiada pan Stanisław z Skawiny. – Jasiek mieszka w Warszawie, chodzi do drugiej klasy, te jego literki i zdania są może dość koślawe, ale dla mnie są super! A czego nie umie napisać, to narysuje. Ja cieszę się z tych listów jak dziecko. Każdy z nich przeczytałem już chyba ze sto razy. Jak tylko mi się robi smutno, to sięgam do koperty z listem Jaśka i już mi weselej! Oczywiście odpisuję na każdy list a nawet staram się coś czasem narysować, a to ptaszka w karmniku, a to ludka z kasztanów…

ŚWIĘTA INNE NIŻ ZAWSZE

Tegoroczne święta będą dla nas wszystkich wyjątkowe – wypełnione nie tyle radością, ile troską o najbliższych i obawą przed przyszłością… Dlatego właśnie trzeba dołożyć wszelkich starań, aby mimo izolacji spróbować spędzić ten czas razem. Wykorzystajmy nasze telefony i komputery by połączyć się z bliskimi na odległość, napiszmy listy i kartki świąteczne do rodziców, dziadków, przyjaciół… Być może nie zasiądziemy razem do wspólnego stołu, ale – mimo wszystko – spędźmy razem świąteczne chwile, życząc sobie nawzajem dużo zdrowia i pomyślności.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content