DIETA DOKTORA ROBERTA C. ATKINSA TO JEDNA Z POPULARNIEJSZYCH DIET OPARTYCH NA NISKIM SPOŻYCIU WĘGLOWODANÓW ORAZ WYSOKIM SPOŻYCIU BIAŁEK I TŁUSZCZY. NA CZYM POLEGA I SKĄD SIĘ WZIĘŁA JEJ POPULARNOŚĆ?
Już w XIX wieku zaczęto stosować diety ograniczające węglowodany, w celu szybkiej utraty wagi, jednak ich największa popularność rozpoczęła się około sześćdziesiąt lat temu, gdy w amerykańskich szpitalach zaczęto je stosować w przypadku pacjentów dotkniętych kliniczną otyłością. Najsłynniejszym zwolennikiem takich diet był kardiolog Robert C. Atkins. W 1972 roku opublikował on książkę „The Atkins no carbohydrate diet”, w której krok po kroku opisał zasady prowadzenia diety niskowęglowodanowej. Książka ta była podstawą do budowania swoistego imperium tej diety, dziś pod marką Atkinsa kryją się nie tylko wydawnictwa i publikacje, ale również firma zarządzająca informacjami, mediami, społecznościami i towarami dotyczącymi tej diety.
NA CZYM POLEGA DIETA ATKINSA?
Dieta oparta jest na przestrzeganiu 5 reguł żywieniowych:
Ponieważ białka i tłuszcze są podstawa diety, przy jej stosowaniu ma się większe poczucie sytości aniżeli w przypadku innych diet. Duże ograniczenie węglowodanów jest zalecane przez pierwsze kilka tygodni diety, kolejny etap odchudzania z dietą Atkinsa zakłada stopniowe dopuszczenie niewielkiego, kontrolowanego spożycia węglowodanów.
Dieta Atkinsa powoduje szybkie zrzucenie wagi, jednak głównie dzięki utracie wody a częściowo tylko dzięki spalaniu tłuszczów. Może ona prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzenia pracy nerek, dlatego bardzo ważne jest zwiększone spożycie wody u osób ją stosujących.
DLACZEGO CHUDNIEMY NA DIECIE ATKINSA?
Ograniczanie węglowodanów powoduje głód – to z nich nasz organizm pozyskuje glukozę odpowiedzialna m.in. za działanie mózgu, układu nerwowego i krwionośnego. Niski poziom dostarczanej glukozy zmusza organizm do produkcji własnej. Staje się to w wyniku spalania zapasu białek mięśniowych i tkanki tłuszczowej. Pozostałe w wyniku tego procesu tłuszcze są rozbijane na ketony a następnie wypłukiwane przez wodę pochodząca z tkanek i usuwane przez nerki.
Proces ten prowadzi do zmniejszenia masy ciała w wyniku utraty wody i spalania tłuszczów.
JAK STOSOWAĆ?
Dieta Atkinsa może być stosowana przez krótki – maksymalnie kilkutygodniowy okres, jej przedłużenie może mieć poważne skutki uboczne dla naszego zdrowia i życia.
Dieta ta powoduje duży spadek masy ciała w fazie początkowej i może być stosowana jako punkt wyjścia w procesie odchudzania, przed przejściem do bardziej bezpiecznych diet długoterminowych.
Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem – ich nadzór nad naszą dietą to gwarancja bezpieczeństwa nawodnienia i poziomu ketonów w organizmie.
Absolutnym przeciwskazaniem do je stosowania są choroby nerek i układu krążenia oraz wiek (nieodpowiednia dla dzieci i młodzieży).
Źródła
- www.atkins.com
- R.C. Atkins „Nowa rewolucyjna dieta dr Atkinsa”, Wydawnictwo Amber 2006