ALOES TO NATURALNE ŹRÓDŁO WITAMIN, MINERAŁÓW, AMINOKWASÓW I KWASÓW TŁUSZCZOWYCH. DLATEGO WYKORZYSTYWANY JEST W PRZEMYŚLE MEDYCZNYM I KOSMETYCZNYM JAKO SKŁADNIK WIELU MEDYKAMENTÓW I KOSMETYKÓW.
Aloes wykazuje szereg korzystnych właściwości na ludzki organizm, dlatego jest powszechnie wykorzystywany jako składnik w preparatach leczniczych i kosmetyce. Popularność tej rośliny sprawia, że sok z aloesu znaleźć go można w wielu domowych apteczkach oraz łazienkach – bo stosujemy go często w ramach codziennej pielęgnacji i higieny.
OD KIEDY LUDZIE ZNAJĄ MOC ALOESU?
Aloes był znany, ceniony i stosowany już w czasach Starożytnych. Jego właściwości lecznicze doceniły m.in. ludy greckie, hinduskie, egipskie, rzymskie, chińskie i arabskie wiele tysięcy lat p.n.e.
Swoją popularność aloes zawdzięcza Arabom – sprzedawali go do Europy w postaci alony – mętnej i zastygłej cieczy w kolorze ciemnożółtym o działaniu przeczyszczającym i żółciopędnym.
LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ALOESU
Choć najdłużej są znane przeczyszczające i żółciopędne właściwości aloesu, to jego prozdrowotne działanie jest dużo szersze. Aloes używany jest m.in. do:
- leczenia nieżytu nosa i zatok oraz infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych,
- detoksykacji organizmu,
- poprawa stanu skóry w przypadku przesuszenia, alergii skórnej, egzemy, łuszczycy i zmian trądzikowych.
- leczenia poparzeń i odmrożeń skóry oraz ukąszeń owadów,
- leczenia infekcji,
- obniżania poziomu cukru i cholesterolu we krwi,
- wspieranie układu pokarmowego: poprawę perystaltyki jelit, metabolizmu, zwalczanie zaparć oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadowej w organizmie,
- poprawy odporności.
ALOES DLA URODY
Aloes wchodzi w skład wielu kosmetyków o działaniu
- nawilżającym,
- regenerującym,
- przeciwstarzeniowym,
- przeciwtrądzikowym,
- dla osób z AZS i skóra wrażliwą.
Na bazie aloesu produkowane są kosmetyki do ciała i włosów w rozmaitej formie – począwszy od mydeł, żeli, kremów, maści i toników a skończywszy na popularnych w ostatnich czasach mgiełkach, masłach i sztyftach. Ale w celach kosmetycznych można również stosować sok z aloesu – po rozcieńczeniu sprawdza się jako płukanka do włosów (10 mml soku na 200 ml wody) lub tonik.
SOK Z ALOESU
Sok z aloesu jest przeznaczony zarówno do użytku zewnętrznego, jak i do wewnętrznego. Najczęściej w celach leczniczych wykorzystywany jest z sok z aloesu, który otrzymuje się z trzyletnich liści rośliny.
Do stosowania wewnętrznego zaleca się picie trzy razy dziennie po pół szklanki soku z aloesu rozcieńczonego z wodą (1:1), najlepiej przed posiłkiem. Osoby odchudzające się mogą przeprowadzić dwutygodniową kurację za pomocą takiego napoju. Sok z tej rośliny najlepiej jest spożywać przed śniadaniem, obiadem i kolacją po małej łyżeczce.
Sok z aloesu najlepiej kupować w aptekach , bądź w sklepach ze zdrową żywnością, wybierając produkty z certyfikatem BIO i zawierające 100% soku z miąższem. Kupując sok należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, co do jego zastosowania i przechowywania oraz ściśle ich przestrzegać.