OBTURACYJNY BEZDECH SENNY TO BARDZO POWAŻNA DOLEGLIWOŚĆ, ZAGRAŻAJĄCA ZDROWIU, A NAWET ŻYCIU. JEGO PRZYCZYN JEST WIELE, DLATEGO BARDZO WAŻNA JEST DIAGNOSTYKA TEJ CHOROBY ORAZ WDROŻENIE LECZENIA DOPASOWANEGO DO KONKRETNEGO PACJENTA.
CO TO JEST OBTURACYJNY BEZDECH SENNY?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie oddychania podczas snu. Objawia się ono wielokrotnymi epizodami znacznego spłycenia lub zatrzymania oddechu na co najmniej 10 sekund. OBS towarzyszy spadek saturacji na poziomie 2-4%. Zaburzenie to może występować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy, co przekłada się na słabą jakość snu osoby cierpiącej na OBS. Bowiem zatrzymanie oddechu jest przyczyną częstego wybudzania i płytkiego snu.
OBJAWY OBS
Objawy OBS są zauważalne u pacjentów zarówno w nocy, jak i w dzień. W przebiegu choroby nocą najczęściej mamy do czynienia z:
- nieregularnym chrapaniem,
- chrapaniem przerywanym nagle ciszą,
- przyspieszonym oddechem,
- przyspieszonym biciem serca,
- niespokojnym i przerywanym snem,
- nadmierną potliwością,
- poczuciem braku powietrza,
- nagłymi przebodzeniami,
- potrzebą oddawania moczu w nocy.
Jeżeli chodzi o dzienne objawy OBS, to są one wywołane głównie niedostatecznym wypoczynkiem organizmu w nocy. Należą do nich:
- uczucie zmęczenia,
- senność,
- zaburzenia pamięci i koncentracji,
- suchość w ustach i nadmierne pragnienie,
- zaburzenia potencji u mężczyzn.
PRZYCZYNY CHOROBY
Najczęstszą przyczyną bezdechu jest nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych: skrzywienie przegrody nosowej, zbyt wiotkie lub przedłużone podniebienie miękkie, przerośnięty języczek, przerost języka, przerośnięte migdałki, przerost lub obrzęk małżowin nosowych.
Przyczyną OBS mogą być również polipy umiejscowione na śluzówce górnych dróg oddechowych, które utrudniają przepływ powietrza.
Choroba ta również występuje często u osób otyłych, uzależnionych od nikotyny bądź pijących przed snem alkohol lub objadających się.
JAK DIAGNOZOWAĆ?
Badania diagnostyczne w kierunku OBS mają na celu rozpoznanie miejsca i przyczyny zwężenia dróg oddechowych. Na takie badania najczęściej kieruje lekarz laryngolog.
W pierwszej kolejności wykonuje się badanie dróg oddechowych przy pomocy mikrokamery, którą wprowadza się do nosa pacjenta po wywołaniu u niego snu farmakologicznego oraz znieczulenia miejscowego. Zadaniem mikrokamery jest odszukanie miejsca blokowania dróg i odpowiedzialnych za to tkanek. Kolejnym krokiem jest wykonanie tomografii komputerowej oraz badanie endoskopowe nosa, gardła i krtani. Wykonanie tych badań ma na celu nie tylko pełną diagnostykę choroby, ale również pozwala na precyzyjne zaplanowanie dalszego leczenia.
LECZENIE OBS
W przypadku pacjentów, którzy cierpią na OBS z powodu otyłości, uzależnienia lub niewłaściwego trybu życia kluczowe jest leczenie chorób wywołujących bezdech oraz wprowadzenie zdrowych nawyków związanych z trybem życia.
W przypadku bezdechu wywołanego nieprawidłowa budową górnych dróg oddechowych najczęściej stosowaną metodą leczenia są zabieg metodą koblacji, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na operacji plastycznej problematycznych struktur przy jednoczesnym zamykaniu otaczających ją naczyń krwionośnych poprzez zastosowanie fal radiowych i niskich temperatur koagulacji (od -60 do -80 stopni Celsjusza).
Nieprawidłową budowę górnych dróg oddechowych operuje się również chirurgicznie i laserowo. Jednak zastosowanie takich metod jest dużo bardziej inwazyjne i bolesne dla pacjenta.
NIE ZWLEKAJ Z LECZENIEM!
Osoby cierpiące na OBS są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na:
- nadciśnienie tętnicze,
- nadciśnienie płucne,
- zawały i udary mózgu,
- cukrzyca typu II
- zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia pracy serca,
- niewydolność krążeniowo-oddechowa,
Dlatego tak ważne jest to, aby nie lekceważyć objawów i jak najwcześniej wdrożyć leczenie choroby.