Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą dostęp do darmowych leków. Po zmianach receptę na bezpłatne laki będzie mógł wystawić każdy lekarz, a nie tylko ten, który ma kontrakt z NFZ. Zmiany obejmą także farmaceutów. Otrzymają oni możliwość wystawiania recept na zalecane szczepionki podlegające refundacji, które są dostępne w aptece.
- Prezydent podpisał nowelizację ustawy przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia, która zmienia sposób dostępu do bezpłatnych leków i szczepionek.
- Teraz nie tylko lekarze rodzinni, ale także specjaliści, pielęgniarki i położne – zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie – będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki.
- Nowelizacja poszerza uprawnienia farmaceutów, dzięki którym będą mogli wystawiać recepty na zalecane refundowane szczepionki.
Większa dostępność recept na darmowe leki
Zmiany, które wejdą w życie jeszcze w lutym 2025, zakładają wprowadzenie nowych reguł wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci do ukończenia 18. roku życia (recepty „Dz”) oraz seniorów po 65. roku życia (recepty „S”). Będą mogli je wystawiać wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają oni podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też prowadzą prywatną praktykę lekarską.
Recepty na darmowe leki będą mogli wystawiać także lekarze przyjmujący pacjentów w ramach opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, stomatologii, opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dzięki tej zmianie wielu pacjentów uniknie dodatkowych wizyt i formalności, co przełoży się na szybszy dostęp do leczenia.
Zmiana w sposobie wystawienia recept farmaceutycznych
Od lutego zmiany obejmą także farmaceutów. Otrzymają oni możliwość wystawiania recept na zalecane szczepionki podlegające refundacji, które są dostępne w aptece. Dotychczas, aby skorzystać z refundowanej szczepionki, pacjent musiał udać się do POZ, gdzie otrzymywał receptę. Magister farmacji także mógł ją wystawić, niemniej preparat nie podlegał refundacji. Teraz wizyta w przychodni nie będzie konieczna, a mimo to szczepionka będzie bezpłatna, nawet jeśli wystawi ją farmaceuta, który także może podać ją pacjentowi.
Po zmianach skrócona zostanie więc ścieżka pacjenta – nie będzie już musiał najpierw iść do lekarza po receptę, następnie zamawiać i odbierać szczepionkę w aptece, a potem wracać do lekarza na szczepienie. Dotychczasowy proces wymagał dużego zaangaż owania pacjenta. Od lutego wszystko będzie mogło odbyć się podczas jednej wizyty w aptece – farmaceuta wystawi receptę, zakwalifikuje pacjenta, sprzeda mu szczepionkę i od razu przeprowadzi szczepienie.
Które leki bezpłatne dla dzieci i seniorów?
Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ to prawie 3 800 bezpłatnych preparatów. Pełną listę leków podlegających refundacji w przypadku dzieci i seniorów można znaleźć, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Nowelizacja ustawy ma zostać opublikowana najpóźniej 3 lutego, a wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu. Oznacza to, że pacjenci będą mogli skorzystać z nowych regulacji jeszcze w lutym.
Zmiany w przepisach to krok w kierunku większej dostępności do leków refundowanych oraz uproszczenia procedur dla pacjentów. Nowe regulacje szczególnie odczują seniorzy oraz rodzice dzieci, którzy nie będą już musieli ograniczać się do wizyt u lekarzy współpracujących z NFZ, aby uzyskać darmowe leki. Poszerzenie uprawnień farmaceutów dodatkowo przyczyni się do usprawnienia systemu ochrony zdrowia.
Dziękujemy, że przeczytałeś/łaś nasz artykuł do końca.