NATKA Z MARCHEWKI CZY RZODKIEWEK, SKÓRKA Z OGÓRKA I POMARAŃCZY ORAZ WIELE INNYCH TEGO TYPU „ODPADKÓW” ZWYKLE LĄDUJĄ W KOSZU. JAK SIĘ OKAZUJE, NIEPOTRZEBNIE. WARTO JEŚĆ NIEKTÓRE WARZYWA W CAŁOŚCI, BO ZAWIERAJĄ POTRZEBNE CI WITAMINY I MINERAŁY.
NAĆ MARCHWI
Natka czy skórka często zawierają cenne składniki w większej ilości niż „właściwa” część rośliny. Zielona część marchewki ma więcej witaminy C niż korzeń, a ilości witaminy K mogą jej pozazdrościć inne warzywa. Lekko gorzkawa w smaku świetnie sprawdzi się jako baza do pesto. Wystarczy ją zmiksować z nasionami słonecznika, czosnkiem i oliwą z oliwek. Możesz ją też dodawać do sałatek lub kanapek, posypywać nią zupy. Zblendowaną razem z resztą rośliny warto pić jako zielony koktajl o oryginalnym smaku.
LIŚCIE BROKUŁA, BURAKA, NAĆ KALAREPY
Przygotowując brokuły, liście odkładasz na bok? I znów błąd! Zapewniają około 90 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Tymczasem zjadany kwiat jedynie 3 procent. Podobnie z pełnymi witamin (z grupy B i C) zielonymi częściami buraka. Polecane są zwłaszcza osobom z anemią lub kobietom w ciąży, ponieważ stanowią bardzo dobre źródło żelaza. Ale znajdziesz w nich również wapń i magnez, a także luteinę i beta-karoten. Dzięki wchodzącym w jej skład pektynom pomoże ci utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. Niezłe walory odżywcze, przewyższające bulwę ma również nać kalarepy. Znajdziesz w niej m.in.: magnez, sód, potas, żelazo, fosfor, jod, a także witaminy A, z grupy B, K, C i karoteny. Korzystaj z nich wiosną, kiedy są najsmaczniejsze. Sprawdzą się w sosach i sałatkach. Możesz też po prostu podsmażyć je z czosnkiem na oliwie.
SKÓRKA Z OGÓRKA
Do warzyw, które warto podawać w całości, należy też ogórek. Jego ciemnozielona skórka zawiera prozdrowotne antyoksydanty, witaminę K, beta-karoten i błonnik. Ale mimo że zielone obierzyny
mają w sobie wiele dobrego, nie próbuj zjadać ich oddzielnie, bo do najsmaczniejszych nie należą. Lepiej w całości włóż ogórek do blendera i przerób na koktajl, albo wkrój w kawałkach do sałatki.
SKÓRKA Z ARBUZA
Nie marnuj skórek z arbuza. Wykorzystywane zwykle co najwyżej jako „nośnik” soczystego miąższu są jak najbardziej jadalne. A co więcej – pełne prozdrowotnych składników. Znajdziesz w nich nie tylko błonnik ważny dla prawidłowej pracy jelit, ale też istotny dla mięśni potas. Lekko pasiaste kawałki są również źródłem cytruliny. Ten aminokwas pośrednio ma zbawienny wpływ na układ krwionośny i twój stan nerwowy. Mówi się, że podkręca też libido. Ale uwaga, lepiej nie zjadaj ich na surowo, bo są ciężkie do strawienia. Możesz ją zamarynować, przerobić na konfiturę, curry czy chutneya. Natomiast czarne nasiona owoców nie tylko mają właściwości moczopędne, ale chronią też przed chorobami nerek. Bogate w białka wykazują właściwości odżywcze.
LIŚCIE RZODKIEWKI
Z listków rzodkiewki możesz przyrządzić pyszne pesto. Albo dodać do sałatki czy zupy. Warto, bo nie tylko są dobre, ale stanowią najwartościowszą część całej rośliny, ale mają szereg prozdrowotnych właściwości. Podobnie jak inne warzywa krzyżowe (kapusta) zawiera substancje o właściwościach przeciwrodnikowych, hamujących wzrost komórek nowotworowych i pomagają obniżyć ciśnienie.
SKÓRKI POMARAŃCZY
Nie wyrzucaj też lekką ręką skórek pomarańczy. Przydadzą się nie tylko do ozdobienia mazurka czy jako wkład do wielkanocnej baby i paschy. Ich wewnętrzna, biała, gorzkawa część jest bogata we flawonoidy (naukowcy zidentyfikowali aż 39 związków), w tym hesperydynę o działaniu przeciwrodnikowym, przeciwzapalnym – która chroni naczynia krwionośne i obniża poziom cholesterolu. Ponadto zawiera około dwa razy więcej witaminy C niż miąższ owocu. W tradycyjnej medycynie Ajurwedy skórki pomarańczy stosowane były na poprawę trawienia i przyspieszenie metabolizmu. Zanim sięgniesz po pomarańcze, umyj je dokładnie, żeby usunąć szkodliwe pestycydy. Pomarańczowe łupiny możesz zjadać starte, jako dodatek do sałatek, sosów, jogurtów, koktajli, herbaty, warzyw i ryb.
OBIERKI Z ZIEMNIAKA
O tym, że warto gotować ziemniaki w łupinach, już wiesz. Dzięki temu nie tracisz wielu składników mineralnych. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że ziemniaczane obierki same w sobie stanowią cenny składnik twojej diety? Znajdziesz w nich błonnik, potas, witaminę C. Przede wszystkim są jednak przepyszne. Pieczone czy smażone możesz jeść solo lub wykorzystać jako „miseczki” na smakowite farsze.