RICE TO STRATEGIA, KTÓRA POMOŻE CI PORADZIĆ SOBIE Z DOLEGLIWOŚCIAMI PO KONTUZJI. SPRAWDŹ NA CZYM POLEGA.
METODA RICE
R – REST (ODPOCZYNEK)
Nie obciążaj uszkodzonej kończyny, dopóki nie miną opuchlizna i największy ból.
I – ICE (CHŁODZENIE)
Dobę, dwie po urazie chłodź uszkodzone miejsce. Redukuje to ból i zmniejsza stan zapalny. Możesz przyłożyć do bolącego miejsca woreczek z lodem zawinięty w ręcznik, a nawet… mrożonkę z lodówki.
C – COMPRESSION (UCISK)
Zaraz po urazie zapobiega on powstawaniu dużej opuchlizny. Owiń tkliwe miejsce, np. kostkę czy łydkę, bandażem elastycznym (nie za mocno, aby zapewnić swobodne krążenie).
E – ELEVATION (UNIESIENIE)
Trzymaj kończynę podniesioną powyżej poziomu serca. Np. siedź z nogą na poduszce lub podeprzyj łokieć wysoko. Jeżeli po około dwóch dobach dolegliwości nie zaczną ustępować, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
AWARIA NA STOKU? SPOKOJNIE!
W przypadku uprawiania sportów zimowych oraz wywrotek na lodzie często można podejrzewać uraz głowy lub kręgosłupa. Jeżeli masz do czynienia z kimś, kto uderzył głową w ziemię albo ścianę, przekoziołkował, spadł z wysokości, dla bezpieczeństwa zakładaj, że kręgosłup jest uszkodzony. Nie poruszaj i nie przemieszczaj poszkodowanego ani nie zdejmuj mu kasku.
Natychmiast wezwij pogotowie (999 lub 985 – GOPR). Do przybycia służb delikatnie stabilizuj głowę poszkodowanego tak, aby się nie poruszyła. Przykryj go także kocem termicznym lub innym materiałem, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu.
Pamiętaj: w czasie jazdy na nartach należy mieć mieć kask na głowie. Warto rozważyć jego noszenie także w czasie zimowych wycieczek w górach.