NAJCZĘŚCIEJ KOJARZYMY JE ZE STAROŻYTNYMI KULTURAMI I CHYBA MAŁO KTO ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, JAK DUŻĄ ROLĘ PIRAMIDY ODGRYWAJĄ (LUB POWINNY ODGRYWAĆ) W NASZYM ŻYCIU WSPÓŁCZEŚNIE. JAKIE PIRAMIDY MAMY NA MYŚLI? OCZYWIŚCIE TE, W KTÓRYCH W PROSTY, GRAFICZNY SPOSÓB NAUKOWCY DAJĄ NAM WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZACHOWANIA ZDROWIA!
Piramidy zdrowego odżywiania i stylu życia, które obowiązują w naszym kraju są tworzone przez naukowców z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia. Ze wskazówek, które są w nich zamieszczone powinien korzystać każdy, ale trzeba pamiętać, by odnieść się do właściwej grupy wiekowej (istnieją trzy piramidy: dla dzieci i młodzieży, dla osób dorosłych i dla osób starszych). Trzeba również zwrócić uwagę, że piramidy mają ogólny charakter, więc osoby z kłopotami zdrowotnymi powinny je zmodyfikować na własne potrzeby, po konsultacji z lekarzem i dietetykiem.
SPECJALNIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Piramida dla dzieci i młodzieży różni się od wersji dla osób starszych oraz dorosłych. Wynika to ze specyficznych potrzeb dzieci związanych rozwojem organizmu dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat. Najważniejsze zalecenia, zawarte w piramidzie można streścić w kilkunastu punktach:
1. Zjadać regularnie 5 posiłków dziennie.
2. Często pić wodę.
3. Myć zęby po posiłku.
4. Zjadać jak najwięcej różnorodnych warzyw i owoców.
5. Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe.
6. Pić co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie.
7. Jeść chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.
8. Wybierać tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
9. Nie pić słodkich napojów i nie jeść słodyczy.
10. Nie dosalać potraw, nie jeść słonych przekąsek i fast foodów.
11. Być aktywnym fizycznie – co najmniej godzinę dziennie.
12. Ograniczać oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych.
13. Wysypiać się.
14. Sprawdzać regularnie wysokość i masę ciała.
DZIŚ ZADBAJMY O ICH ZDROWIE W PRZYSZŁOŚCI!
Jeżeli zwrócimy uwagę, by nasze dzieci na co dzień żyły zgodnie z wytycznymi piramidy zdrowego żywienia i stylu życia, zadbamy o ich zdrowie nie tylko w perspektywie dzieciństwa i lat młodzieńczych, ale również w dorosłym życiu. Zdrowe nawyki wyniesione z rodzinnego domu, będą kształtowały ich styl życia w dorosłości.