ZDROWE I MOCNE PAZNOKCIE ŚWIADCZĄ O DOBREJ KONDYCJI NASZEGO ORGANIZMU, ZAŚ O ICH WYGLĄDZIE DECYDUJE WIELE CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH. POZNAJ 6 SPOSOBÓW NA TO, JAK ZADBAĆ O PAZNOKCIE I CZYM PRĘDZEJ WPROWADŹ JE W ŻYCIE!
Paznokcie zbudowane są z twardej warstwy białka-keratyny, która powstaje w wyniku procesu rogowacenia naskórka. Ich rolą, oprócz niezaprzeczalnej funkcji estetycznej, jest przede wszystkim ochrona miękkiej skóry znajdującej się pod nimi. Dlatego szczególnie ważne jest, aby paznokcie były zdrowe i mocne. Siła i wygląd paznokci mogą wskazywać na ogólny stan zdrowia organizmu. Jednak nadużywanie niektórych produktów, złe odżywianie i wiele innych powszechnych wyborów dotyczących stylu życia mogą bezpośrednio wpłynąć na wygląd i witalność paznokci. Jak zadbać o paznokcie? Poznaj 10 sposobów, które warto stosować dla zdrowia i urody!
1. ODPOWIEDNIO DBAJ O PAZNOKCIE
• Używaj ostrych nożyczek lub cążek do manicure. Przycinaj paznokcie prosto, a następnie zaokrąglij końcówki delikatną krzywizną.
• Ogranicz nadmierne wycinanie „skórek”. Nawet niewielkie skaleczenie wzdłuż paznokcia może umożliwić przedostanie się bakterii lub grzybów i wywołać infekcję. Łatwo może dojść także do uszkodzenia łożyska paznokci.
• Utrzymuj krótkie paznokcie. Utrzymywanie przyciętych paznokci pomaga uniknąć przypadkowych złamań i zachować ich siłę.
• Paznokcie powinny być zawsze czyste, do ich mycia powinno używać się specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem.
• Staraj się utrzymywać suche paznokcie- ogranicza to ryzyko rozwoju bakterii pod płytką paznokcia. Powtarzający się lub długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do pęknięcia i rozmiękania paznokci.
2. CZĘSTO UŻYWAJ KOSMETYKÓW PIELĘGNUJĄCYCH
Stosowanie nawilżającego balsamu lub kremu do rąk może pomóc w utrzymaniu nawilżenia paznokci. Kosmetyk należy regularnie nakładać po umyciu rąk aby przywrócić paznokciom pożądany poziom nawilżenia. Rozprowadzając krem lub balsam na dłoniach należy dokładnie wmasować go w płytkę paznokci oraz przylegające skórki.
Dobrze zaopatrzyć się także w odżywki lub serum – dedykowane specjalnie do paznokci. Tworzą one na powierzchni paznokcia warstwę ochronną, nie pozwalającą na nadmierne wysuszenie płytki.
Wybierając kosmetyki do paznokci warto zwrócić uwagę na te bogate w witaminy, proteiny i ceramidy . Z ich pomocą płytka paznokcia będzie dobrze utwardzona i odżywiona.
3. UNIKAJ POKRYWANIA PAZNOKCI ŻELEM I AKRYLEM
Ciągłe używanie żeli lub lakieru akrylowego może uszkodzić paznokcie, powodując ich łuszczenie. Ponadto światło UV, którego używa się do suszenia i utwardzania lakieru oraz zmywacze również powodują osłabienie płytki paznokcia.
4. UNIKAJ NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW DO PAZNOKCI
Niewskazane są częste zmiany lakieru gdyż wymaga to użycia acetonu lub zmywacza z formaldehydem – substancji szkodliwych dla płytki paznokcia. Aceton i aldehyd mrówkowy mają działanie silnie wysuszające płytkę, powodują kruchość i łamliwość paznokci – dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć ich użycie.
Nasze paznokcie nie lubią również produktów odkażania rąk. Większość środków do dezynfekcji zawiera alkohol, który może wysuszać dłonie i paznokcie oraz przysposabiać paznokcie do kruchości. Jednak nie należy rezygnować z odkażania rąk, warto jednak wybierać preparaty do odkażania mające w składzie składniki pielęgnacyjne i używać ich tylko w miarę potrzeby, unikając nadmiernej dezynfekcji.
W dobie pandemii konieczne jest odkażanie rąk w celu zachowania bezpieczeństwa.
5. ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z RĘKAWICZKAMI
Podczas używania środków czyszczących noś rękawiczki, chronisz w ten sposób skórę rąk i paznokcie przed nieprzyjaznymi chemikaliami. Wybieraj rękawice gumowe z bawełnianą podszewką.
Jeśli nie mamy możliwości lub nie chcemy zakładać rękawiczek wybierajmy środki czystości, które są wzbogacone o substancje chroniące naskórek i paznokcie przed wysuszaniem- np. proteiny jedwabiu, masło shea lub dekspantenol.
6. ODPOWIEDNIO SIĘ ODŻYWIAJ
Pozyskiwanie różnorodnych witamin, minerałów i składników odżywczych z pożywienia przyczynia się do wzrostu i utrzymania zdrowych paznokci.
Dostarczanie optymalnej ilości białka w diecie jest niezbędne do zwiększenia produkcji keratyny, a tym samym do tworzenia mocnych paznokci, podczas gdy niskie spożycie białka może osłabić paznokcie.
Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w łożysku paznokcia, który odżywia i promuje zdrowie komórek, z których powstaje płytka paznokcia. Deficyt kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie może przyczynić się do wysuszenia i łamliwości paznokci [1].
Równie ważne, co odpowiednio zbilansowana dieta jest uzupełnianie jej o niezbędne mikro i makroelementy.
• Żelazo stanowi centrum czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do narządów i każdej komórki ciała – w tym do paznokci.
• Bez żelaza tlen nie jest odpowiednio przenoszony do komórek.
• Ponieważ do zdrowych paznokci potrzebny jest tlen, niedobór żelaza lub niedokrwistość może prowadzić do powstania pionowych bruzd w paznokciach lub wklęsłości lub „łyżeczkowania” [2].
• Magnez to pierwiastek biorący udział w ponad 300 reakcjach w organizmie, w tym w syntezie białek, która jest niezbędna do wzrostu paznokci.
• Cynk jest potrzebny do wielu reakcji w organizmie, w tym do wzrostu i podziału komórek.
• Paznokcie składają się z rodzaju komórek, które szybko rosną i dzielą się. Ze względu na tę szybką produkcję potrzebne są stałe dostawy cynku, aby promować zdrowy wzrost paznokci.
• Biotyna jest witamina z grupy witamin B, znaną również jako witamina H.
• Promuje zdrowy wzrost komórek i wspomaga metabolizm aminokwasów budujących białka, które są niezbędne do wzrostu paznokci.
• Witamina B12 odgrywa rolę we wchłanianiu żelaza, a także w rozwoju czerwonych krwinek. Zarówno żelazo, jak i witamina B12 są niezbędne do utrzymania mocnych i zdrowych paznokci.
• Inne witaminy z grupy B są równie ważne dla zdrowia paznokci.
• Podobnie kwas foliowy jest ważny dla wzrostu i zdrowia paznokci, przyczyniając się do tworzenia czerwonych krwinek i rozwoju nowych komórek.
• Niedobór kwasu foliowego może powodować zmianę pigmentu w paznokciach i uczynić je sztywnymi i łamliwymi.
Piśmiennictwo: