DZIĘKI KALENDARZOWI PYLENIA ROŚLIN I ZARODNIKOWANIA GRZYBÓW WIEMY KIEDY STĘŻENIE ALERGENÓW W POWIETRZU JEST NAJWIĘKSZE. DZIĘKI TEMU MOŻEMY ZAPOBIEGAĆ WYSTĘPOWANIU UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII.
Alergie wziewne wywoływane są przez cztery rodzaje alergenów: pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza oraz sierść, puch lub pierze zwierząt. Na obecność dwóch pierwszych z pośród wymienionych grup: pyłków i zarodników możemy się przygotować, korzystając z kalendarzy pylenia. Znając okres pylenia i zarodnikowania możemy w sposób właściwy zareagować na czas stosując dobraną przez lekarza terapię (skuteczność stosowania leków antyhistaminowych jest większa, czy zaczniemy terapię na kilka dni przed rozpoczęciem palenia i zarodnikowania).
NA CO UWAŻAĆ?
Rośliny zapylane przez owady, wytwarzające kolorowe kwiaty, zwykle nie są przyczyną alergii – ich pyłek jest ciężki i lepki, dlatego nie unosi się w powietrzu. Alergię może natomiast wywołać intensywne wdychanie pyłków podczas wąchania kwiatów.
Szczególnie niebezpieczne dla alergików są natomiast pyłki roślin wiatropylnych: traw, drzew liściastych (m.in. brzoza, leszczyna, olcha, dąb, wiąz, topola, platan) i chwastów (bylicy, ambrozji)
Zaś co do zarodników grzybów, to dla alergików problemy stwarzają grzyby pleśniowe gatunków: Cladosporium, Alternaria i Aspergillus, które unoszą się w powietrzu w ogromnej ilości i wywołują objawy alergii w okresie od wiosny do późnej jesieni.
PYLENIE ROŚLIN I ZARODNIKOWANIE GRZYBÓW A DROGI ODDECHOWE
Najczęstszym objawem alergii wziewnej jest katar, kaszel i zapalenie spojówek– dlatego właśnie tak często mylona jest z przeziębieniem. Tymczasem te objawy to nic innego, jak reakcja naszego układu oddechowego na pyłki i zarodniki, które przedostają się do naszego organizmu drogą wziewną.
KATAR SIENNY
To najbardziej typowy objaw alergii. Przedostanie się alergenów do organizmu powoduje produkcję dużej ilości histaminy, która podrażnia błony śluzowe i powoduje stan zapalny jamy nosowej. Wówczas prócz charakterystycznej wodnistej wydzieliny z nosa pojawia się również świąd w jego okolicach oraz obrzęk, uczucie zatkania i częste kichanie.
ZAPALENIE SPOJÓWEK
Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia spojówek to nadmierne łzawienie, zaczerwienie oczu, pogorszenie widzenia i światłowstręt. Brak leczenia może skutkować zaostrzeniem przebiegu choroby oraz przeniesieniem zapalenia na inne części oka.
NIEDROŻNOŚĆ TRĄBKI SŁUCHOWEJ
W wyniku reakcji alergicznej histamina przyczynia się do wystąpienia obrzęku, co może prowadzić do niedrożności trąbki słuchowej. Objawem tego jest uczucie „zatkania” uszu i pogorszenia słuchu.
BÓL GARDŁA
Podrażnienie błony śluzowej gardła powoduje uczucie drapania, pieczenia, a nawet bólu. Może prowadzić do zapalenia.
KASZEL, DUSZNOŚĆ, ASTMA
Kaszel i duszności to jeden z najpoważniejszych objawów alergii wziewnej. Bardzo często konsekwencją tej choroby jest astma oskrzelowa. U wielu pacjentów astma współistnieje z alergicznym nieżytem nosa.
KIEDY DO ALERGOLOGA
Objawy alergii spowodowanej pyleniem roślin są dość oczywiste, jednak często mylone są z innymi dolegliwościami, takimi jak np. przeziębienie. Jeśli jednak u chorego objawy nasilają się wyłącznie w sytuacjach, kiedy potencjalnie oddziałuje alergen (np. podczas spaceru, gdy intensywnie pylą trawy i drzewa) prawdopodobnie mamy do czynienia z reakcją alergiczną. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza alergologa, który przeprowadzi specjalistyczne rozpoznanie. Alergii nie wolno bagatelizować, bo nieleczona może prowadzić do astmy.
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. W wielu przypadkach już na podstawie rozmowy istnieje możliwość ustalenia, co jest przyczyną nieprzyjemnych symptomów. Niezbędne jest również wykonanie dodatkowych badań, np. testów skórnych, próby ekspozycyjne lub badania serologicznego.
LECZENIE
W leczeniu alergii wziewnej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje preparatów: leki antyhistaminowe, które blokują wytwarzanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną oraz kromony –zapobiegające reakcji alergicznej w obrębie jamy śluzowej oraz obrzękowi, skurczowi oskrzeli i kichaniu.
Do rzadziej stosowanych leków należą kortykosteroidy. Stosuje się je jednak wyłącznie w przypadku, gdy inne preparaty nie pomagają pacjentowi. Kortykosteroidy silnie działają na układ odpornościowy i skutecznie usuwające objawy, ale mają wiele niepożądanych skutków ubocznych.
6 ZASAD DLA ALERGIKÓW
Osoby uczulone na pyłki i zarodniki muszą nauczyć się żyć ze swoją alergią. Dzięki farmakoterapii oraz przestrzeganiu kilku prostych zasad, można ograniczyć symptomy choroby, poprawiając tym samym komfort życia:
Regularnie odwiedzaj lekarza alergologa, stosuj się ściśle do zaleconej farmakoterapii. Każdy stan pogorszenia zdrowia konsultuj z lekarzem.
Korzystaj z kalendarza pyleń roślin i zarodnikowania grzybów oraz sprawdzaj prognozy dla alergików by mieć świadomość, na jakie alergeny jesteś o danej porze roku narażony.
W okresie najintensywniejszego pylenia i zarodnikowania ogranicz wyjścia z domu. Na spacer najlepiej udać się po obfitych opadach deszczu, wczesnym rankiem i późnym wieczorem, omijaj łąki, trawiaste pola, parki i zagajniki.
Dbaj o higienę górnych dróg oddechowych – regularnie oczyszczaj jamy nosowe, używaj preparatów o działaniu oczyszczającym i pielęgnującym.
Unikaj dymu papierosowego, spalin oraz kosmetyków i perfum o mocnym zapachu.