UNIKANIE ŁĄCZENIA PEWNYCH GRUP POKARMOWYCH TO SPOSÓB NA UTRATĘ WAGI, KTÓRY W 1935 ROKU ODKRYŁ I OPISAŁ W SWOJEJ DIECIE DOKTOR WILLIAM HOWARD HAY. ALE CZY RZECZYWIŚCIE JEGO RECEPTA NA ZRZUCENIE ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW DZIAŁA I CZY JEST DOBRA DLA NASZEGO ZDROWIA?
KIM BYŁ DOKTOR HAY?
William Hovard Hay był amerykańskim lekarzem . W wieku 39 lat miał epizod ostrej niewydolności serca, który pomógł mu w samo diagnozie choroby Brighta. Jego stan – jak no owe czasy i możliwości leczenia, które na początku XX wieku dawała medycyna – nie rokował za dobrze, dlatego też zainteresował się niekonwencyjnymi formami leczenia poprzez dietę. Zmienił swój sposób odżywiania, zaprzestał picia kawy i rzucił palenie. W konsekwencji tych zmian jego stan się poprawił: stracił na wadze a badanie ciśnienia tętniczego zaczęło być w normie. To doświadczenie oraz obserwacja swoich pacjentów, doprowadziły go do odkrycia związku między chorobami serca i układu krążenia a dietą.
Po przestudiowaniu wielu badań na ten temat stworzył własny system odżywiania, który stosował w praktyce leczenia pacjentów i opublikował w 1935 roku w swojej książce „Health via Food”.
JAK DZIAŁA DIETA HAYA?
Dieta ta opiera się na tezie, że problemy zdrowotne są wynikiem gromadzenia w organizmie toksyn i kwaśnych odpadów pokarmowych. Dzieje się tak, w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych:
– łączenie spożycia skrobi z białkami,
– zbyt duże spożycie białek,
– zbyt duże spożycie skrobi,
– zbyt duże spożycie wysoko przetworzonej żywności,
– zbyt małe spożycie warzyw i owoców o odczynie zasadowym.
Wszystko, co spożywamy ma właściwości kwasowe lub zasadowe, więc odpowiednie łączenie produktów utrzymuje równowagę w układzie pokarmowym. Według doktora Haya dobra dla zdrowia dieta, to taka w której ograniczamy spożycie pokarmów o odczynie kwasowym na rzecz produktów o odczynie zasadowym.
PODZIAŁ PRODUKTÓW
Aby zrozumieć zasady diety Haya kluczowym jest poznanie trzech grup produktów, na których opierają się jej wytyczne:
Zaliczamy do niej:
– mięsa gotowane i pieczone: wołowina, cielęcina, jagnięcina, drób i dziczyzna,
– wędliny: kiełbasy i szynki,
– gotowane ryby i owoce morza,
– wyroby sojowe,
– jajka (w całości lub same białka),
– mleko i przetwory mleczne: biały ser, jogurt, sery żółte i topione,
– napoje: herbaty owocowe, wytrawne wino, soki owocowe
– pomidory gotowane i z puszki
– truskawki, maliny i jeżyny, niedojrzałe kwaśne jabłka, gruszki, twarde ananasy, morele, brzoskwinie, wiśnie, winogrona, owoce cytrusowe i owoce egzotyczne (oprócz bananów, świeżych fig i daktyli).
Zaliczamy do niej:
– zboża i produkty zbożowe: pieczywo, makaron i kasze,
– kruche i słodkie jabłka, banany, daktyle, figi, gruszki, papaje, suszone owoce
– karczochy, ziemniaki, dynia, kabaczek, kukurydza,
– miód, syrop klonowy, naturalne syropy owocowe
– mąka ziemniaczana.
Zaliczamy do niej:
– oleje, oliwa z oliwek, masło
– maślanka, kwaśna śmietana, twarożek, maślanka, kwaśne mleko i kefir, chuda śmietana
– brokuły, kalafior, buraki, brukselka, kiszona kapusta, seler, szpinak, pomidor, marchewka, cebula, cykoria, świeża kukurydza, szparagi, kalarepa, pory, cukinia, cykoria, sałata, rzodkiew, rzeżucha, dojrzałe pomidory, grzyby, kiełki i zarodki,
– zioła i przyprawy,
– orzechy i nasiona,
– bulion warzywny,
– herbaty ziołowe,
– żółtko.
10 ZASAD DIETY HAYA
Aby utrzymać zdrową równowagę pomiędzy kwasami i zasadami w organizmie należy stosować się do poniższych zasad:
CZY TA DIETA DZIAŁA?
Dieta Haya wydaje się być logiczna, jednak pomimo tego, ze na rynku diet funkcjonuje już od ponad 80 lat nie ma dowodów naukowych, potwierdzających jej skuteczność i walory prozdrowotne. Zgodnie z opiniami naukowców organizm człowieka jest przystosowany do tego, aby trawić różne kombinacje produktów i nie ma potrzeby rozdzielanie ich na osobne posiłki rozplanowane w odpowiednich odstępach czasowych. Utrata wagi na tej diecie jest więc raczej wynikiem ograniczenia spożycia kalorii w wyniku zwiększenia ilości spożywanych warzyw i owoców kosztem białek i cukrów.
DLA KOGO DIETA HAYA?
Dieta Haya wymaga ścisłego przestrzegania zasad – wiąże się to z jednej strony z świadomym planowaniem i komponowaniem posiłków, z drugiej strony zaś samozaparciem w kwestii rezygnacji i ograniczenia pewnych produktów. Dlatego dieta Haya – jak każda dieta ograniczająca kalorie i pewne grupy produktów – nie może być stosowana bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Bibliografia: