DIETA MONTIGNACA TO POPULARNA KONCEPCJA ŻYWIENIOWA, KTÓRA OPIERA SIĘ NA CAŁKOWITYM WYELIMINOWANIU PRODUKTÓW PODWYŻSZAJĄCYCH POZIOM CUKRU WE KRWI. CHOĆ JEJ ZASADY ZBUDOWANE SĄ W OPARCIU O DOWODY NAUKOWE, JEJ TWÓRCĄ NIE BYŁ WCALE NAUKOWIEC, A JEDYNIE PRACOWNIK DZIAŁU PERSONALNEGO, KTÓRY WALCZYŁ Z WŁASNĄ NADWAGĄ…
Michael Montignac urodził się w Angoulême we Francji w 1944 roku (jego prawdziwe nazwisko brzmiało Geneviere). Zdobył wykształcenie z zakresu nauk politycznych i społecznych a następnie został dyrektorem personalnym w firmie farmaceutycznej Abbott Laboratories.
Rodzina Montignaca dotknięta była problemem otyłości – ojciec Michaela ważył ponad 120 kg, zaś on sam od dzieciństwa borykał się z nadwagą i otyłością.
W końcu lat siedemdziesiątych, wykorzystując dostęp do wyników badań prowadzonych w jego miejscu pracy, w oparciu o koncept indeksu glikemicznego opracował zasady nowej metody utraty wagi.
W 1987 roku Montignac wydał książkę „Jak jeść, aby schudnąć”, która do tej pory sprzedała się na świecie w ilości około 20 mln egzemplarzy.
Michael Montignac zmarł w wieku 66 lat na raka prostaty.
SKĄD SIĘ WZIĘŁA TA KONCEPCJA ŻYWIENIOWA?
Tym, co popchnęło Michalea Montignaca w kierunku opracowania własnego sposobu odżywiania była jego otyłość, z którą walczył od wczesnych lat młodości.
Analizując swój sposób odżywiania doszedł do wniosku, że problemem w utracie wagi nie jest to, ile się je, ale co się je. Podzielił on węglowodany na dwie grupy: o niskim i wysokim indeksie glikemicznym i wykazał, że spożywanie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym podnosi poziom glukozy we krwi i powoduje przyrost masy ciała poprzez nakłanianie trzustki do wytwarzania insulin ( co powoduje przemianę nadmiaru glukozy w tkankę tłuszczową).
Michael Montignac przetestował dietę opartą na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym na sobie i schudł 14 kg w ciągu trzech miesięcy.
ZASADY DIETY MONTIGNACA
Zasady diety Montignaca są bardzo proste: nie liczymy kalorii i jemy tyle, by nie czuć głodu, ale jednocześnie odpowiednio łączymy węglowodany, białka i tłuszcze oraz wybieramy produkty wyłącznie o niskim indeksie glikemicznym.
Najważniejsze zasady Metody Montignaca to:
→ spożywanie minimum trzech posiłków dziennie i niepomijanie żadnego z nich,
→ wybieranie pokarmów o indeksie glikemicznym nieprzekraczającym 35 oraz całkowita eliminacja tych, których indeks jest powyżej 50,
→ spożywanie dziennie co najmniej 1 grama białka na 1 kilogram masy ciała,
→ spożywanie dziennie co najmniej 40 gramów błonnika,
→ unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w wędlinach, maśle, smalcu, tłustych produktach mlecznych,
→ spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych,
→ unikanie białego cukru oraz produktów zawierających go w składzie.
CO JEMY NA DIECIE MONTIGNACA?
Sposób odżywiania na diecie Montignaca opiera się o węglowodany, których indeks glikemiczny nie przekracza 35. Należą do nich:
WARZYWA: surowa marchew, ogórki, papryka, pomidory, por, rzepa, , cebula, cukinia, cykoria, kalafior, kapusta, rzodkiewka, sałaty, szczaw, szpinak, seler, szczaw, szparagi, bakłażany, brokuły, brukselka, surowe buraki, warzywa strączkowe (ciecierzyca, fasole, groch, groszek i soczewica), grzyby.
OWOCE (tylko świeże!): porzeczki czerwone, śliwki, truskawki, agrest, awokado, brzoskwinie, figi, pomarańcze, wiśnie, grejpfruty, granaty, gruszki, jabłka, jagody, maliny, marakuja, morele, nektarynki, brzoskwinie.
NASIONA I ZBOŻA: amarantus, jęczmień, migdały, siemię lniane, sezam, mak, słonecznik, orzechy (arachidowe, laskowe, nerkowca, pistacjowe i włoskie) ryż brązowy, ryż dziki, soja. ryż (tylko brązowy i dziki), soja (także tofu i mleko).
W diecie Montignaca znajduje się również sporo białek i tłuszczy. Powinny one stanowić aż 1/3 dziennego spożycia w formie chudego mięsa, tłustych ryb i nabiału (ale uwaga na nabiał z mleka krowiego – jest bardzo bogaty w cukry i ma wysoki indeks glikemiczny) oraz roślin strączkowych.
JAK JEMY NA DIECIE MONTIGNACA?
Montignac odkrył, że za sprawny proces trawienia odpowiada sposób zestawienia w posiłkach różnych grup pokarmowych: węglowodanów, białek i tłuszczy. Na tej podstawie sformułował zasady swojej diety, dzieląc ją na dwie fazy:
FAZA PIERWSZA: ZRZUCANIE ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW
Powinna trwać nie krócej niż 90 dni. Tempo chudnięcia w czasie 1 fazy wynosi około 1-2 kilogramów tygodniowo (na początku stosowania diety jest szybsze, potem zwalnia). Oprócz zrzucenia nadmiernych kilogramów celem prowadzenia tej fazy jest również ustabilizowanie pracy trzustki. W czasie tej należy stosować się do następujących zasad:
→ należy jeść trzy do czterech posiłków dziennie, o stałych porach: obfite śniadanie, normalny obiad i delikatna kolacja na 3-4 godziny przed snem,
→ przerwy między posiłkami nie mogą być krótsze niż 3 godziny, wyjątkiem są dania zawierające tłuszcz – po nich przerwa powinna trwać 4 godziny,
→ nie wolno jeść między posiłkami, za to należy pić niegazowaną wodę mineralną (2 litry na dzień),
→ można jeść dwa rodzaje posiłków białkowo-tłuszczowe oraz węglowodanowo-białkowe. Nie wolno łączyć produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku,
→ na każdy kilogram masy ciała należy zjadać 1,5 grama białka dziennie,
→ należy unikać mocnej kawy. Z alkoholi dopuszczalna jest jedna lampka wytrawnego wina dziennie do posiłku.
FAZA DRUGA: UTRZYMANIE UZYSKANEJ WAGI
Zalecenia fazy drugiej obowiązują bezterminowo i należy je wprowadzić jako stały sposób żywienia:
→ nie wolno spożywać węglowodanów o indeksie glikemicznym przekraczającym wartość 50,
→ nie należy łączyć węglowodanów z tłuszczami.
W przypadku sporadycznych odstępstw od tych zasad należy wrócić na dzień-dwa do sposobu żywienia przedstawionego w fazie pierwszej.
DLA KOGO JEST DIETA MONTIGNACA?
Ponieważ dieta Montignaca zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie wymaga głodzenia się – jest uznawana za dietę dla każdego.
Jednak – jak każdą dietę – należy ją stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Trzeba również pamiętać, że dieta ta nie jest polecana dla dzieci i młodzieży oraz osób cierpiących na zaburzenia pracy wątroby czy nerek, zaś kobiety w ciąży mogą ją stosować wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza.