Od 25 października ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepienia będą wykonywane w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, które podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Ministerstwo Zdrowia zakupiło 1 milion 54 tysiące dawek szczepionki przeciwko COVID-19 od dwóch producentów. Szczepienia będą dostępne na podstawie e-skierowań, które od 18 października automatycznie wystawiane są na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku braku automatycznego skierowania, pacjenci będą mogli otrzymać je w punkcie szczepień.
- Od 25 października dostępne są bezpłatne szczepienia przeciwko nowemu podwariantowi COVID-19 JN.1 Omikron dla osób powyżej 12 lat.
- Szczepienia można realizować w przychodniach POZ i wybranych aptekach na podstawie e-skierowania wystawianego na IKP.
- Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienie, szczególnie dla seniorów, osób z chorobami przewlekłymi i pracowników służby zdrowia.
Darmowe szczepionki dla wszystkich powyżej 12. roku życia
Od 25 października 2024 r. dostępna jest szczepionka Spikevax JN.1, działająca na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron. Jest to szczepionka jednodawkowa. Do poszczególnych punktów szczepień dostarczonych zostanie po 100 dawek, a resort zdrowia przygotował już około 160 tys. zamówień. Szczepionki są bezpłatne, refundowane jest także samo wykonanie szczepienia. Szczepienia będą dostępne dla wszystkich powyżej 12. roku życia, szczególną uwagę Ministerstwo Zdrowia kieruje na osoby z grup ryzyka: seniorów, osoby z chorobami przewlekłymi i pracowników służby zdrowia.
Jak zapisać się na szczepienie?
Można się zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 na 3 sposoby:
- przez kontakt z punktem szczepień: przychodnią POZ lub apteką – znajdź punkt na mapie
- przez aplikację mojeIKP
- na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Łączenie szczepień
Razem ze szczepionką przeciw COVID-19 można przyjąć szczepienie przeciw grypie. Nie ma przeciwskazań do jednoczesnego podania obu szczepionek.
Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek. W tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży.
Dlaczego warto się zaszczepić?
W związku z trudną sytuacją epidemiczną, resort zdrowia zachęca wszystkich uprawnionych do skorzystania z darmowych szczepień. Wzrost liczby przypadków COVID-19 sprawia, że zaszczepienie się staje się kluczowym krokiem w walce z pandemią.
Powrót szczepień ma związek z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań i nieprzewidywalnym rozwojem nowego wariantu Omikron JN.1. Eksperci zauważają, że COVID-19 może w przyszłości występować w sposób trudny do przewidzenia, a brak regularności sezonowej może wymusić konieczność częstszych szczepień. Szczepienia są kluczowe wobec znacznie większego zagrożenia Covid-19 w porównaniu do grypy.
Dziękujemy, że przeczytałeś/łaś nasz artykuł do końca.