WŁAŚCIWA HIGIENA RĄK USUNĄĆ ZARAZKI. ZAPOBIEGA CO TRZECIEMU ZACHOROWANIU NA UCIĄŻLIWĄ JELITÓWKĘ I CO NAJMNIEJ JEDNEMU NA SZEŚĆ ZACHOROWAŃ NA ZAPALENIE PŁUC. WŁAŚCIWA, CZYLI JAKA?
JAK NAJCZĘŚCIEJ
Dłonie szoruj wodą z mydłem zawsze po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety, kontakcie ze zwierzętami i przygotowywaniu mięsa. Myj je przed przygotowaniem posiłku i po nim. Koniecznie o tym pamiętaj, jeśli zajmujesz się chorą osobą.
ANTYBAKTERYJNE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Mycie dłoni zwykłym mydłem w zupełności wystarczy. Co prawda nie zabija wszystkich zarazków, ale pomaga zmyć wystarczającą większość z nich, tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowego człowieka. Antybakteryjne mydło zaś wysusza skórę, sprzyja powstawaniu alergii i przyczynia się do powstania odporności drobnoustrojów na antybiotyki. Lepiej sięgać po nie tylko w wyjątkowych sytuacjach: w szpitalach, gdzie ławo o zakażenia albo kiedy wiesz, że nie będziesz miała dostępu do wody i mydła. Po użyciu pamiętaj o wytarciu rąk chusteczką, żeby mechanicznie usunąć zarazki.
NAJLEPIEJ PÓŁ MINUTY
Zdaniem amerykańskich badaczy wystarczy 10 sekund, żeby usunąć znaczne ilości bakterii z rąk. Lepiej jednak poświęcić na tę czynność 30 sekund, żeby mieć gwarancję bezpieczeństwa, że nie przenosisz chorobotwórczych mikrobów.
KONIECZNIE DO SUCHA
Zarazki uwielbiają wilgoć, więc doskonale czują się na mokrych rękach. Zwłaszcza jeśli do mycia nie użyłaś mydła. Jeśli chcesz się ich pozbyć na dobre, wycieraj dłonie dokładnie do sucha. W domu możesz stosować bawełniane ręczniki, o ile wymieniasz je przynajmniej raz na trzy dni. Natomiast poza domem lepiej korzystaj z tych papierowych.