NASZ EKSPERT: Anna Szyndler, hipertensjolog
POMOCY TEGO SPECJALISTY POTRZEBUJE OKOŁO 30 % POLAKÓW, ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z NADCIŚNIENIEM TĘTNICZYM, W TYM TAKŻE OSOBY Z OPORNYM NADCIŚNIENIEM.
KIM JEST LEKARZ HIPERTENSJOLOG?
Hipertensjolog to lekarz specjalista zajmujący się nadciśnieniem tętniczym i wszystkim, co z nim związane – przede wszystkim diagnostyką, leczeniem i działaniami profilaktycznymi.
Hipertensjologia jako samodzielna specjalizacja lekarska funkcjonuje w Polsce od dość niedawna , bo od 2006 roku. Powstanie tej dziedziny ma związek z rosnącą liczbą osób cierpiących na nadciśnienie (które uznawane jest już za chorobę cywilizacyjną), które może prowadzić do wielu groźnych i potencjalnie śmiertelnych chorób (np. niewydolność serca, miażdżyca czy zawał serca).
PRZED WIZYTĄ
Regularnie kontroluj ciśnienie – co najmniej przez tydzień, a nawet dwa tygodnie przed zaplanowanym spotkaniem. W miarę możliwości pomiary wykonuj dwa razy dziennie, o stałych porach. Godzinę przed wizytą nie pal papierosów, nie pij kawy i alkoholu, a także unikaj intensywnego wysiłku fizycznego – może wpłynąć na wyniki badań u lekarza.
JAK POMOŻE HIPERTENSJOLOG?
Podczas spotkania specjalista oceni, jakie jest u ciebie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Doradzi odpowiedni styl życia: najlepszą dla ciśnieniowców aktywność fizyczną, dietę bogatą w ryby, świeże owoce i warzywa oraz orzechy, a ubogą w sól i cukry proste (sprzyjają otyłości). Jeśli zachodzi taka potrzeba, dobierze i przepisze leki. Aby zapisać się do hipertensjologa, potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Na wizytę zabierz spis pomiarów ciśnienia razem z dokumentacją medyczną dotyczącą choroby i listę aktualnie stosowanych leków.
ILE WYNOSI PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI?
Mierzone w domu to poniżej 135/85 mmHg. Pomiar powinien być wykonany po 10-minutowym odpoczynku i wyeliminowaniu wszystkich czynników mogących je podwyższać (ból, stres, hałas, niewygodna pozycja, wysiłek fizyczny).
GDZIE I KIEDY SZUKAĆ POMOCY?
- Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, gdy wartości ciśnienia stale przewyższają u Ciebie 140/90 mmHg.
- Nie zwlekaj z wizytą jeśli kolejne pomiary wskazują ciśnienie powyżej 180/110 mmHg, którego nie można tłumaczyć wysiłkiem, stresem czy bólem.
- W sytuacji, gdy odczuwasz ból w piersiach, zgłoś się natychmiast na ostry dyżur.
Skierowanie do lekarza hipertensjologa możesz zrealizować w ramach NFZ. Aktualny stan kolejek znajdziesz na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl
Można również z skorzystać z oferty komercyjnej wizyty w gabinecie hipertensjologa.