KIEDY ZA OKNEM ŚNIEG I MRÓZ, SPACERY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU NIE SĄ TAK DŁUGIE, JAK TE LETNIE. PO POWROCIE DO DOMU MARZYMY O TYM, BY JAK NAJSZYBCIEJ SIĘ ROZGRZAĆ. PARZYMY HERBATĘ Z MIODEM, UBIERAMY CIEPŁE KAPCIE, PRZYKRYWAMY SIĘ KOCEM I CZEKAMY, AŻ TEMPERATURA NASZEGO CIAŁA WRÓCI DO NORMY. INNYM SPOSOBEM NA ROZGRZANIE, A JEDNOCZEŚNIE POPRAWĘ SAMOPOCZUCIA I ZDROWIA JEST SAUNA. CZYLI MIEJSCE, GDZIE HARTUJEMY NASZ ORGANIZM I PRZYGOTOWUJEMY DO WALKI Z PRZEZIĘBIENIEM, KTÓRE NAJCZĘŚCIEJ ATAKUJE NAS W ZIMOWE DNI.
TROCHĘ HISTORII
To Finowie wynaleźli saunę, a wynalazek ten rozpowszechnił się później na całym świecie. Finom trudno wyobrazić sobie życie bez sauny, gdyż twierdzą, że w miejscu tym oczyszcza się ich umysł i ciało. Naukowo potwierdzono tę tezę. Pozytywny wpływ na nasz organizm wynika z połączenia procesów przegrzania ciała przez oddziaływanie suchego i gorącego powietrza z określoną wilgotnością oraz procesu ochładzania ciała.
SAUNA, CZYLI CO?
Sauna to zabieg fizjoterapeutyczny stosowany w lecznictwie i odnowie biologicznej oraz do celów higieniczno-kosmetycznych. Często łączy się saunę z masażem ręcznym. W pierwszej kolejności stosuje się saunę, a później po ochłodzeniu i odpoczynku – masaż ręczny. Kąpiel w gorącym powietrzu odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu zwanym komorą sauny. Ściany komory wykonane są z dwóch warstw drewna zaizolowanych folią aluminiową. Wewnątrz umieszczone są dwie ławy na dwóch poziomach – wyższym i niższym. Specjalny piec w komorze zapewnia wysoką temperaturę, a rozgrzane kamienie polewane wodą – utrzymują odpowiednią wilgotność. Umieszczony w pobliżu sauny natrysk pozwala schłodzić ciało, a drewniane kozetki odpocząć.
DŁUGOŚĆ SEANSU I CZĘSTOTLIWOŚĆ
Nie ma ustalonego czasu przebywania w saunie. Osoby o małym wzroście i dużym ciężarze ciała mogą dłużej przebywać w saunie niż osoby o mniejszej masie i względnie wysokie. Dla odnowy powysiłkowej zaleca się korzystanie z sauny raz w tygodniu, stopniowo wydłużając czas przebywania w niej. Przy ciężkich wysiłkach fizycznych można stosować saunę codziennie, ale nie dłużej niż przez tydzień, pamiętając o krótkim czasie kąpieli. Aby zwiększyć swoją sprawność fizyczną, możemy przebywać w saunie dwa razy w tygodniu, stopniowo wydłużając czas. Ci, którzy uprawiają wyczynowe sporty mogą zażywać kąpieli w saunie do trzech razy w tygodniu, jednak nie bezpośrednio przed zawodami.
JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z SAUNY?
• Najlepiej korzystać z sauny wieczorem.
• Zapytaj personel o obowiązujący strój.
• Nie rozmawiaj w saunie.
• Należy przyjąć pozycję leżącą lub siedzącą i koniecznie się odprężyć.
• Nie korzystaj z sauny wcześniej niż na godzinę po wysiłku fizycznym.
• Czas jednego cyklu nie powinien trwać dłużej niż 24 minuty, z czego 8-12 minut to faza ogrzewania, a pozostały czas należy przeznaczyć na schładzanie.
• Cykl taki można powtórzyć kilka razy, a na koniec kąpieli solidnie polać kamienie wodą.
• Pamiętaj, by po kąpieli w saunie: nie podejmować wysiłku fizycznego, dokładnie umyć ciało mydłem i ciepłą wodą, stopniowo schłodzić organizm.
• Zwieńczeniem kąpieli powinien być długi wypoczynek i uzupełnienie płynów – najlepiej wodą mineralną lub sokiem pomidorowym.
JAKIE KORZYŚCI?
Przebywając w saunie dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi. Procesy rozgrzania oraz schładzania następujące po sobie wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Gdy ciało ogrzewa się – naczynia krwionośne rozszerzają się, w momencie schłodzenia – obkurczają się. Hartuje to nasz organizm, jednocześnie mobilizując układ odpornościowy. Panująca w saunie wysoka temperatura oczyszcza ciało i narządy z toksyn, które tracimy wraz z potem. Przynosi także ulgę przy zapaleniu ścięgien, nadwyrężeniu mięśni, jak również w bólach reumatycznych i korzonkach. Seans w saunie korzystnie wpływa także na nasze drogi oddechowe, oczyszczając je. Dlatego też poleca się go tym, którzy uskarżają się na nieżyty oskrzeli i zapalenie zatok. Wysoka temperatura stymuluje produkcję niektórych grup hormonów, głównie endorfin. To sprawia, że saunę zawsze opuszczamy zrelaksowani i uspokojeni. Zresztą sama atmosfera, która tam panuje, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu.
SAUNA JAKO ZABIEG UPIĘKSZAJĄCY
Skóra rozgrzewa się w saunie do około 40°C, co powoduje wydzielanie potu, jako naturalnego obrońcy organizmu zabezpieczającego przed przegrzaniem. Wydzielane wraz z potem toksyny oczyszczają skórę. Gruczoły łojowe odblokowują się i organizm dzięki temu pozbywa się nadmiaru sebum. Pod wpływem wysokiej temperatury następuje lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie – dotlenienie skóry. Po takiej sesji skóra jest oczyszczona, dobrze ukrwiona, bardziej gładka i doskonale przygotowana na przyjęcie wszelkiego rodzaju kosmetyków.
WSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z SAUNY
• pielęgnacja ciała,
• hartowanie organizmu,
• stany chorobowe: nieswoiste choroby dróg oddechowych, przewlekłe choroby reumatyczne, choroby zwyrodnienia stawów, stany pourazowe narządu ruchu, nadciśnienie tętnicze I i I/II stopnia wg podziału WHO, niektóre choroby skóry: atopowe zapalenie skóry, trądzik, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych.
PRZECIWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z SAUNY
• stany chorobowe: ostre przewlekłe choroby zakaźne, czynna postać gruźlicy płuc i innych narządów, ostre choroby z gorączką, choroby nowotworowe, choroby nerek, wątroby i niedokrwistości, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia wydzielania wewnętrznego np. nadczynność tarczycy, padaczka i stany psychotyczne, jaskra, alkoholizm i narkomania.
• ciąża z powikłaniami wskutek zatrucia ciążowego lub niedokrwistości.
Wymienione przeciwwskazania są przykładowymi, dlatego w razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza o możliwość odbycia kąpieli w saunie. Nieumiejętne i niewłaściwe korzystanie z sauny wpływa na niepożądane reakcje organizmu. Może dojść do pogorszenia stanu zdrowia i zaburzenia istniejącego stanu równowagi w organizmie.