ZARAŻENIE KORONAWIRUSEM MOŻE WYWOŁAĆ CHOROBĘ O NAZWIE COVID-19. TOWARZYSZĄ JEJ DOŚĆ CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY. JEŚLI JE MASZ, NIE WPADAJ W PANIKĘ – POSTĘPUJ ROZSĄDNIE I ZGODNIE Z ZALECENIAMI SPECJALISTÓW.
Objawy, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji medycznej, to przede wszystkim: wysoka gorączka, kaszel, ból mięśni, głowy. Na uwagę zasługują też dość szybko występujące duszności, uczucie bólu w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. Takie symptomy są szczególnie niepokojące u osób starszych, po 70. roku życia, które są obciążone innymi współistniejącymi chorobami oraz mają słabszy układ odpornościowy. Grozi im poważna niewydolność oddechowa – wymagająca zastosowania wspomagania oddychania (za pomocą respiratora). Zarażenie koronawirusem dotyczy jedynie niewielkiego odsetka dzieci oraz młodzieży (uważa się, że najmłodsi mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dorosłych).
PRZEZ TELEFON
Kiedy więc u nas lub u naszych bliskich wystąpią wymienione objawy, musimy zachować się rozsądnie, ale bezzwłocznie. Najważniejsza zasada jest taka, by pozostać w domu, zanim nie zostanie rozstrzygnięte, czy nasze zdrowie (i naszych bliskich) może być zagrożone i w jakim stopniu. Kiedy więc niepokoi nas nasz stan zdrowia, można zatelefonować do stacji sanitarno-epidemiologicznej – wszelkie informacje znajdują się na stronie: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/. Można też udać się na oddział zakaźny – w żadnym razie nie na oddział SOR-u czy do przychodni. (Jednak nie transportem publicznym czy taksówką, lecz „transportem domowym”). Lista szpitali zakaźnych znajduje się na stronie: gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się telefonicznie z całodobową infolinią NFZ: 800 190 590. Od niedawna uruchomiono również dwie specjalne infolinie: PZU, pod numerem 22 505 11 88 można uzyskać fachowe informacje medyczne (z infolinii tej mogą obecnie korzystać nie tylko klienci PZU), a także Lux Medu pod numerem 22 338 19 03, także dostępnym dla wszystkich.
PRZYCHODNIA ONLINE
Umożliwia uzyskanie porady lekarza rodzinnego w naszej przychodni rejonowej, ale wyłącznie za pośrednictwem kontaktu zdalnego. Placówki POZ wdrożyły bezpieczne metody kontaktu z pacjentami korzystające z możliwości telemedycyny, np. przez Skype’a, komunikatory mediów społecznościowych czy rozmowy telefoniczne. Służy to do niedopuszczenia do sytuacji, kiedy pacjent z objawami jakiejkolwiek infekcji przychodzi osobiście do lekarza, kontaktując się jednocześnie z innymi pacjentami i personelem placówki. Uwaga – tylko duszności i problemy z oddychaniem, sugerujące zawał lub niewydolność serca, powinny być podstawą do udania się na SOR lub wezwania karetki.
JAK ROZMAWIAĆ?
Kiedy uda nam się połączyć z infolinią – a może to wymagać cierpliwości ze względu na przeciążenie linii – zostanie zebrany od nas tzw. wywiad. Tu ważna sprawa, nie wolno ukrywać żadnych informacji dotyczących ostatnich podróży, kontaktów z osobami, które mogą być w grupie ryzyka, ani innych faktów mogących naprowadzić personel na istotne okoliczności przyczyn naszego stanu zdrowia! Kiedy już wywiad zostanie zebrany, dostaniemy wskazówki postępowania.
MOŻLIWE ROZWIĄZANIA
Po rozmowie z pracownikiem infolinii otrzymamy zalecenia dalszego postępowania. Może się zdarzyć, że do osób w złym stanie zdrowia (niewydolność oddechowa, wysoka gorączka) zostanie wysłana specjalna karetka zakaźna – z odpowiednim personelem ubranym w stroje zabezpieczające przed zakażeniem. Taką karetką osoby podejrzewane o zachorowanie na COVID-19 są przewożone do szpitala zakaźnego (tam zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa i ewentualnie wdrożone leczenie). Jeśli jednak nasz stan zdrowia nie jest poważny i trzeba wykluczyć lub potwierdzić zakażenie, zostanie zalecona kwarantanna domowa, czyli odizolowanie. To jednak nie izolacja, która w medycynie zakaźnej dotyczy osób z potwierdzonym zakażeniem. W kwarantannie mogą przebywać osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie i trzeba sprawdzić, czy się ono potwierdzi.
ZASADY HIGIENY
Kwarantannie zostają też poddani najbliżsi domownicy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wraz z ostatnimi decyzjami wprowadzającymi w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wszystkie osoby powracające do Polski z zagranicy powinny przejść 14-dniową kwarantannę domową. By dodatkowo wzmocnić walkę w wirusem, należy przestrzegać ścisłych zasad higieny. W domu używajmy środka dezynfekcyjnego do czyszczenia przedmiotów, takich jak szafki nocne, klamki, kontakty i powierzchnie w łazience, a także obudowy telefonów, mysz komputerowa, pilot do telewizora. Podczas kwarantanny wszyscy domownicy powinni jak najczęściej myć ręce ciepłą wodą z mydłem i unikać dotykania dłońmi twarzy.