NIEDOBORY MAGNEZU, OBSERWOWANE W SPOŁECZEŃSTWACH WYSOKO ROZWINIĘTYCH, WYSTĘPUJĄ U PONAD 50% POLAKÓW. WIĄŻĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ Z DIETĄ UBOGĄ W MAGNEZ LUB Z JEGO ZŁYM WCHŁANIANIEM Z PRZEWODU POKARMOWEGO.
MAGNEZ – DLACZEGO CIERPIMY NA JEGO NIEDOBÓR?
Na obniżenie zawartości magnezu w pokarmach wpływają zarówno czynniki dietetyczne, jak i środowiskowe. Spożywanie białego pieczywa oraz pokarmów bogatych w tłuszcze, cukry i wapń prowadzi do deficytu tego cennego pierwiastka w diecie. Ważną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe: nawozy sztuczne, ubogomagnezowa gleba, miękka woda, środki konserwujące żywność oraz długotrwałe gotowanie potraw. Przyczyną zmniejszonego stężenia magnezu w organizmie jest także stres życia codziennego, używki, kuracje odchudzające oraz stosowanie leków przeczyszczających, odwadniających, antykoncepcyjnych i uspokajających.
ROLA MAGNEZU W ORGANIZMIE
W komórkach organizmu człowieka znajduje się ok. 30 g magnezu. Ponad połowa zmagazynowana jest w kościach, reszta znajduje się w sercu, nerkach, mięśniach oraz w płynach ustrojowych. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, magnez zaliczany jest do najważniejszych dla zdrowia mikroelementów. Badania wykazują, że oprócz tego, że uczestniczy w około 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie, jest też niezbędny w zapobieganiu i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.
- Wpływa na wytwarzanie i aktywność licznych enzymów, związanych z wytwarzaniem energii w komórce.
- Bierze udział w wytwarzaniu insuliny oraz w transporcie glukozy do komórek organizmu.
- Zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Zmniejszając opór naczyń krwionośnych, reguluje ciśnienie krwi i poprawia pracę serca.
- Wywiera ochronny wpływ na serce, przeciwdziałając niedotlenieniu i niedokrwieniu. Rozszerzając naczynia wieńcowe, zwiększa przepływ krwi w kierunku serca. Obniża tym samym ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę tętnic. Obniża stężenie cholesterolu we krwi oraz hamuje jego odkładanie w ścianach naczyń krwionośnych.
- Zapobiega zakrzepicy naczyń krwionośnych. Magnez jest fizjologicznym antykoagulantem, który hamuje zlepianie się płytek krwi oraz obniża stężenie czynników krzepnięcia krwi.
- Wpływa korzystnie na układ nerwowy. Pomaga zachować równowagę psychiczną i fizyczną. Łagodzi zdenerwowanie, poprawia nastrój oraz usuwa zmęczenie. Uczestniczy w syntezie adrenaliny i noradrenaliny – hormonów, które pozwalają radzić sobie ze stresem. Poprawia także pamięć i koncentrację.
- Pomaga likwidować napięcie mięśni szkieletowych, co wykorzystuje się w leczeniu fibromialgii oraz przewlekłego zmęczenia.
- Wraz z wapniem i fosforem wzmacnia kości i szkliwo zębów.
- U ludzi starszych usprawnia kontrolę nad trzymaniem moczu, zaś u dzieci zapobiega nocnemu moczeniu.
- Chroni przed zatruciem związkami metali ciężkich: kadmu, ołowiu, arsenu czy rtęci, gdyż zwiększa wydalenie tych metali z organizmu.
- Wzmaga wydalanie żółci oraz przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych.
- Łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz z bólami miesiączkowymi.
- Działa rozkurczająco na drogi oddechowe (wykorzystywany jest w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz astmy).
- Wzmacnia działanie leków przeciw migrenowych.
MAGNEZ – ŹRÓDŁA
Znajduje się w większości produktów spożywczych. Najlepszym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, ciemnozielone warzywa liściaste oraz skorupiaki. Dużą zawartość magnezu mają: kakao, czekolada, pestki dyni, orzeszki ziemne, fasola, groch czy kasza gryczana.
JAK STOSOWAĆ MAGNEZ?
Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 300-400 mg. Zwiększone zapotrzebowanie mają kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, chłopcy w okresie dojrzewania oraz sportowcy. Zwiększona podaż magnezu jest niezbędna również u osób pracujących umysłowo oraz osób pijących duże ilości kawy i herbaty.
Niedobory magnezu należy uzupełniać stosując dostępne w aptece preparaty w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. Magnez jest najlepiej wchłaniany, gdy przyjmowany jest podczas posiłku. Dla zwiększenia wchłaniania stosuje się połączenie magnezu z witaminą B6.
PRZECIWWSKAZANIA
Magnezu nie należy przyjmować w trakcie kuracji antybiotykami z grupy tetracyklin, gdyż preparaty magnezu zmniejszają ich skuteczność.
Magnez zmniejsza także wchłanianie żelaza oraz leków przeciwzakrzepowych z grupy warfaryny.
W trakcie suplementacji magnezem nie należy stosować produktów zawierających kwas szczawiowy (szpinak, rabarbar, szczaw) oraz produktów mlecznych bogatych w wapń, gdyż hamują one wchłanianie tego mikroelementu.
Osoby cierpiące na choroby nerek powinny natomiast zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną przyjmować preparaty magnezu.