SŁODKI AŻ DO BÓLU. BOGATY W SUBSTANCJE ODŻYWCZE. NATURALNIE ZDROWY. CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O MIODZIE?
Swoje wyjątkowe moce miód zawdzięcza wchodzącym w jego skład kwasom fenolowym i flawonoidom. Związki te są silnymi przeciwutleniaczami. Im jest w nie bogatszy, tym ciemniejszy. Właściwości przeciwrodnikowe mają też decydujące o jego smaku kwasy organiczne. Z kolei swój unikatowy zapach miód zawdzięcza prozdrowotnym olejkom eterycznym. To wszystko sprawia, że przydaje się nie tylko w kuchni.
MIÓD: LEK ZE SPIŻARNI
Jeśli sięgasz po ten złocisty produkt z powodu gorszego stanu zdrowia, staraj się go nie podgrzewać. Wysoka temperatura niweluje zawarte w nim cenne substancje. Najlepszy będzie w naturalnej postaci, ewentualnie rozpuszczony w wodzie. Taka mikstura to doskonałe panaceum na schorzenia układu oddechowego i przeziębienie. Nawilża i odkazi obolałe gardło, ułatwi gojenie uszkodzonych tkanek.
Miód zmieszany z kurkumą ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wykrztuśne i napotne, a nawet lekko obniża podwyższoną temperaturę. Sprawdzi się w walce z zapaleniem oskrzeli, błony śluzowej nosogardła, problemami z migdałkami. Najlepsze do takich kuracji będą miody: lipowy, spadziowy czy malinowy. Ale nie tylko kaszel czy drapanie w gardle powinno cię skłonić do sięgnięcia po ten naturalny antybiotyk. Rzepakowy, akacjowy, mniszkowy przyniosą ulgę przy kłopotach gastrycznych. Poprawiają trawienie, korzystnie wpływają na bakterie jelitowe, pomagają zwalczać wrzody. Ten wrzosowy polecany jest przy problemach z drogami moczowymi i biegunkach. Miód zmieszane z cynamonem stosowane regularnie pomaga obniżyć ryzyko chorób sercowych i cukrzycy, przyspiesza przemianę materii. Stosuj go jednak z umiarem. Jedna łyżeczka miodu to ok 4 g fruktozy.
MIÓD: KOSMETYK IDEALNY
Miód znajdziesz niemal w każdym sklepie spożywczym. Dobrze przechowywany, najlepiej w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od słońca, w temperaturze pokojowej, zachowuje swoje właściwości nawet przez kilka miesięcy. Nie przejmuj się, jeśli się skrystalizuje: to proces naturalny, zależny m.in. od znajdującej się w nim ilości glukozy. Możesz zawsze przywrócić mu formę rozpuszczoną, wstawiając na chwilę pojemnik z nim do ciepłej (nie gorącej!) wody w temperaturze 41-45 st. C. W takiej postaci możesz go stosować w domowym salonie piękności.
USTA: Miód sprawdzi się jako maseczka do ust. Wystarczy, że płynne złoto położysz na 10-15 minut na ustach, by stały się miękkie. Jeśli dodasz do miodu odrobinę cukru i wymasujesz tą papka usta, usunie spierzchnięty naskórek. Taki peeling możesz z powodzeniem zlizać.
TWARZ: Cud-miód maseczki możesz też nakładać na twarz kilka razy w tygodniu. Suchej skórze ulgę przyniesie papka z miodu, miąższu awokado i jogurtu w proporcjach 1:1. Paniom z wrażliwą cerą polecane są maski z miodu i aloesu, które mają działanie kojące. Zmieszany z cytryną rozjaśni cerę i zmniejsza przebarwienia. Jeśli masz przetłuszczającą się skórę, połącz miód z białkiem i ziołami łagodzącymi, np. rumiankiem. Możesz też zmieszać w proporcji 3:2 z otrębami. Połóż taką maseczkę na twarz, a po kwadransie skóra będzie wyglądała lepiej.
WŁOSY: Okłady z miodu pomogą też twoim włosom. Nawilżą je i wzmocnią. Dobrze robią też skórze głowy, zwłaszcza jeśli cierpisz z powodu łupieżu. Nakładając ciepłą maseczkę z miodu, oliwy i jogurtu dwa razy w miesiącu zapewnisz sobie piękną fryzurę.