„GOŚCIU, SIĄDŹ POD MYM LIŚCIEM…” ZACHWALAŁ W SWOJEJ FRASZCE ZALETY DRZEWA LIPY JAN KOCHANOWSKI. ALE LIPA TO NIE TYLKO DRZEWO, POD KTÓRYM MIŁO SIĘ WYPOCZYWA! LIPA TO JEDNA POPULARNIEJSZYCH ROŚLIN O KORZYSTNYM DZIAŁANIU NA ORGANIZM. WARTO O NIEJ PAMIĘTAĆ NIE TYLKO PRZY GORĄCZCE I INFEKCJACH DRÓG ODDECHOWYCH. PRZECZYTAJ, NA CO JESZCZE MOŻNA STOSOWAĆ LIPĘ?
W Polsce popularne są dwa gatunki lipy:
- lipa drobnolistna (Tilia parviofolia),
- lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos).
Oba gatunki lipy podobne kwiaty. Kwiatostan wydziela piękny zapach i jest miododajny. Przyjemny zapach kwiatów to wynik obecności niewielkiej ilości olejku eterycznego (0,05%), którego głównym składnikiem jest farnezol. Okres kwitnienia lipy to czerwiec–lipiec. Najpierw kwitnie lipa szerokolistna, a po paru tygodniach drobnolistna.
KIEDY ZBIERAĆ, JAK SUSZYĆ?
Kwiaty lipy zbiera się w początkowej fazie kwitnienia, w czasie suchej pogody, z drzew rosnących z dala od dróg i innych miejsc będących źródłem zanieczyszczeń. Zbiera się całe kwiatostany, które kolejno ręcznie się obrywa i suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu.
NA CO STOSOWAĆ?
Kwiatostany lipy stosuje się w farmakoterapii głównie jako środek o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym. Jednak zastosowanie kwiatostanu lipy może być znacznie szersze:
- NA TRAWIENIE
Napar z kwiatów lipy podaje się więc w łagodnych zaburzeniach trawiennych – zmniejsza on nieznacznie napięcie mięśni gładkich i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. - NA USPOKOJENIE
Napary z lipy służą również jako lek uspokajający w nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego. Polecana jest również kąpieli z dodatkiem naparu, która działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. - NA KASZEL I BÓL GARDŁA
Napar z kwiatów lipy osłania i powleka błonę śluzową – łagodzi ból gardła oraz kaszel. - NA REDUKCJĘ WAGI
Napar z lipy ma właściwości moczopędne. Dzięki niej pozbędziemy się nadmiaru wody z organizmu i opuchlizny. Ponadto w lipie znajduje się związek ograniczający rozwój komórek tłuszczowych
- NA SKÓRĘ
Napar z lipy stosuje się zewnętrznie do pielęgnacji cery (regeneruje skórę i czyni ją elastyczną), usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych oraz świądzie skóry. - NA WŁOSY
Napar z lipy może służyć jako płukanka do włosów: łagodzi podrażnienie oraz swędzenie i pomaga przy przetłuszczających się włosach.
JAK PRZYGOTOWAĆ NAPAR Z LIPY?
Z samodzielnie zebranych kwiatów napar przygotowuje się zalewając wrzącą wodą wysuszone kwiatostany (proporcja: łyżka suszu lipowego na około 200 ml wody), Napar jest gotowy po 20 minutach. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.
Korzystając z mieszanek ziołowych typu fix z apteki lub sklepu zielarskiego napar parzymy tak samo, używając jednej torebki (ok. 2 g) na 100 ml wody. Około 20 minut po zaparzeniu dokładnie wyciskamy torebkę palcami, by maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości substancji śluzowych zawartych w kwiatach lipy.
UWAGA NA LIPĘ!
Wypijanie naparu z lipy może mieć negatywny wpływ na zdrowie:
- może odwadniać organizm,
- może zwiększać obciążenie serca,
- może prowadzić do problemów z układem nerwowym i wzrokiem,
- może obciążać nerki.
Dlatego stosowanie naparu warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zaś kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, oraz osoby przewlekle chore nie mogą pić naparu z lipy bez zgody lekarza.