LATO W PEŁNI. NA ILE TO MOŻLIWE, CIESZYMY SIĘ LETNIM WYPOCZYNKIEM I… NARZEKAMY NA KOMARY! BO TE OWADY CZĘSTO BYWAJĄ UCIĄŻLIWYMI TOWARZYSZAMI KAŻDEJ CHWILI WYTCHNIENIA – NA WCZASACH, WYCIECZCE A NAWET W PRZYDOMOWYM OGRÓDKU, BALKONIE I CO GORSZA W MIESZKANIU! JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z KOMARAMI?
Letnie miesiące: ciepłe i wilgotne to idealne warunki do życia dla komarów, w takich optymalnych warunkach każdego roku rozwija się około 4-7 pokoleń komarów. W Polsce występuje ok. 50 gatunków i odmian komarów, z których najczęściej spotykane są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny – doskwierz.
Nasz klimat – na szczęście – nie pozwala na rozwój dużej liczby gatunków tych owadów (nie występują u nas groźne gatunki przenoszące malarię, żółtą gorączkę, czy wirus Zika) . Nie ma więc raczej ryzyka, że po ukąszeniu komara złapiemy jedną z egzotycznych chorób. Ponadto naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zapewniają, że komary nie są w stanie przenosić wirusów. Przenoszenie wirusów przez stawonogi jest możliwe tylko wtedy, gdy wirus jest w stanie przetrwać w jego organizmie i ponadto znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia. A w przypadku komarów i koronawirusa taka sytuacja nie może mieć miejsca.
KOGO LUBIA KOMARY?
Z komarami tak to już jest, że ukąsić mogą każdego, ale naukowcy wskazują, że szczególnie upodobały sobie pewne grupy osób:
• osoby o grupie krwi O,
• osoby wydzielające więcej dwutlenku węgla (osoby z nadwagą, otyłe, kobiety w ciąży),
• osoby z podwyższoną temperaturą ciała,
• dzieci.
BOLESNE UKĄSZENIA…
Objawy ukłucia komara to najczęściej obrzęknięty bąbel, zaczerwienienie i świąd, rzadziej występują również dolegliwości bólowe. Wystąpienie tych objawów jest zależne od naszej indywidualnej wrażliwości na ślinę komara. Symptomy utrzymują się przez kilka dni, a następnie ustępują. Miejsca ukąszenia nie należy drapać.
Silniejsze reakcje na ugryzienie i występowanie dodatkowych objawów może sugerować uczulenie na ślinę komarzycy. Zazwyczaj nie są to reakcje poważne, ale dość dokuczliwe:
• wyprysk, grudkowa wysypka lub bąble pokrzywkowe,
• przewlekły świąd,
• ból głowy, nudności.
Jednak czasami dochodzi również do dużo poważniejszych dolegliwości:
• napad astmy,
• zespół Skeetera (duża reakcja zapalna występująca w okolicy ukąszenia, której towarzyszą obrzęki, swędzące grudki, pęcherzyki, a nawet wysoka gorączka),
• obrzęki stawów oraz obrzęki naczynioruchowe.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na ugryzienie komara można stosować leki przeciwhistaminowe, zalecone przez lekarza. W szczególnych przypadkach może również zostać przeprowadzone odczulanie, ale ma ono pewne ograniczenia i nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Dlatego jest wykonywane niezwykle rzadko, głównie u osób z silnymi objawami alergii.
Osoby, których uczulenie nie dotyczy, a jednak ślady po ugryzieniach dokuczają, mogą spróbować domowych sposobów: okładów z cytryny, cebuli, białej kapusty czy natki pietruszki. Gdy naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanej ulgi, warto skorzystać z gotowych preparatów, które łagodzą objawy ukąszeń komarów.
PROFILAKTYKA, CZYLI 5 SPOSOBÓW NA OCHRONĘ PRZED KOMARAMI!
1. Unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach w czasie największej aktywności owadów, czyli rano i wieczorem.
2. Ubieraj się w jasne stroje z długimi rękawami oraz nogawkami.
3. Na działce, balkonie czy w przydomowym ogródku skup się na hodowli takich roślin, jakich komary nie lubią: to kocimiętka, mirt, bazylia, mięta lub żubrówka.
4. Na oknach i drzwiach w swoim mieszkaniu zainstaluj moskitiery.
5. Stosuj preparaty odstraszające komary.
JAKI PREPARAT WYBRAĆ?
Główny Inspektorat Sanitarny wśród zalecanych środków owadobójczych i odstraszających wymienia kilka rodzajów środków:
DO STOSOWANIA BEZPOŚREDNIO NA UBRANIE LUB SKÓRĘ
• repelenty w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,
PRZEZNACZONE DO POMIESZCZEŃ
• elektrofumigatory, czyli urządzenia, które umieszcza się je w gniazdku elektrycznym i podłącza się do nich zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym,
DO UŻYTKU NA ZEWNĄTRZ
• spirale i pałeczki nasączone środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
• środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania.
DO STOSOWANIA W POMIESZCZENIACH, NA ZEWNĄTRZ I W NIEWIELKICH POMIESZCZENIACH GOSPODARSKICH
• lampy owadobójcze, działające na zasadzie promieniowania UV oraz specjalnej siatki rażącej na insekty. Ich zastosowanie jest nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt.
UWAGA DLA ZDROWIA!
Produkty biobójcze na komary używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia, dlatego:
• kupując takie produkty, zwracaj uwagę czy produkt jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Brak pozwolenia na obrót tym środkiem oznacza potencjalne niebezpieczeństwo stosowania. Chcesz się upewnić, czy produkt jest dopuszczony? Sprawdź etykietę produktu lub poszukaj informacji urzędowym wykazie>>>
• czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.