TO NIEPOZORNE ZIELE, KTÓRE MOŻEMY SPOTKAĆ NA NASZYCH ŁĄKACH MA WIELE CENNYCH WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNYCH. DOWIEDZ SIĘ JAK DZIAŁAJĄ SKŁADNIKI ZAWARTE W OSTROPEŚCIE I JAKI PREPARAT ZIOŁOWY Z OSTROPESTEM WYBRAĆ.
PO CZYM POZNAĆ OSRTOPEST PLAMISTY?
Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum ) pochodzi z rodziny astrowatych a swoim wyglądem przypomina popularny oset – podobnie jak on posiada fioletowe kwiaty i kłujące liście. Jednak tym co różni ostropest od ostu jest wielkość. Ostropest plamisty jest rośliną zdecydowanie większą, a jego wysokość może wynieść nawet powyżej 2 metrów.
Ostropest plamisty występuję dziko na łąkach, ale w naszym kraju jest również rośliną uprawną. Jako roślina lecznicza był już znany i uprawiany w starożytności.
LECZNICZE DZIAŁANIE OSTROPESTU
Ostropest jest bogaty w witaminy B2, D, E oraz cynk, selen i miedź. Swoje zdrowotne działanie zawdzięcza głównie sylimarynie, którą można spotkać w owocach tego zioła. Sylimaryna jest kompleksem pochodnych flawonoidów o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, rozkurczowych, odtruwających i żółciopędnych.
- w leczeniu wątroby
Zawarta w ostropeście sylimaryna stabilizuje błony komórek wątrobowych, chroniąc wątrobę przed degeneracją spowodowaną toksynami, alkoholem, niezdrową dietą czy nadmiarem leków. Dzięki sylimarynie wątroba szybciej się oczyszcza i regeneruje oraz jest chroniona przed napływem nowych szkodliwych związków.
Ostropest zapobiega chorobom wątroby, takim jak marskość czy stłuszczenie. Stosowany jest on także w leczeniu zapalenia wątroby. Lekarze zalecają ostropest plamisty również w przypadku zatrucia alkoholowego oraz w ramach wspierania leczenia alkoholizmu. - w leczeniu miażdżycy i cukrzycy
Ostropest posiada właściwości obniżające poziom: “złego” cholesterolu oraz glukozy we krwi. Zapobiega on rozwojowi chorób układu krążenia i udarom, a także wspomaga leczenie cukrzycy typu 2.
- w leczeniu krwotoków
Ostropest pomaga przy krwawieniach z nosa, oraz z hemoroidów. Wpływa ona również na zmniejszenie obfitych krwawień miesiączkowych u kobiet. Ta właściwość zioła sprawia, ze jest ono wykorzystywane m.in. w leczeniu endometriozy. - w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych
Zawarte w ostropeście przeciwutleniacze, mają działanie antykancerogenne: zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników i ograniczają podział komórek rakowych. Jest on stosowany nie tylko profilaktycznie, ale również leczniczo w trakcie chemioterapii czy radioterapii, ponieważ wspiera walkę z komórkami rakowymi. - w leczeniu układu trawiennego
Ostropest stosowany jest w leczeniu kamicy żółciowej oraz w profilaktyce chorób woreczka żółciowego. Przeciwdziała on również problemom żołądkowo-jelitowym, takim jak wzdęcia, zgaga, brak apetytu czy niedokwasota.
OSTROPEST PLAMISTY DLA URODY
Przeciwutleniacze zawarte w ostropeście hamują procesy starzenia się, w tym te widoczne na skórze, jak zmarszczki czy przebarwienia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnych działa łagodząco i wspiera leczenie łuszczycy i trądziku. przeciwłuszczycową oraz przeciwtrądzikową.
JAK STOSOWAĆ OSTROPEST PLAMISTY?
Zioło to jest dostępne w formie nasion (lup proszku, czyli zmielonych nasion) , herbatek ziołowych, soku, oleju oraz tabletek. W zależności od postaci preparatu zawierającego ostropest plamisty dawkowanie wygląda nieco inaczej.
Ostropest powinien być stosowany w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim i popity dużą ilością wody. Rekomendowany jest do regularnej długotrwałej kuracji trwającej od 1 do 6 miesięcy.
Dawkę przyjmowanego ostropestu należy skonsultować z lekarzem, bowiem w nadmiarze może on mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
PRZECIWSKAZANIA
Ze względu na brak dostatecznych danych odnośnie bezpieczeństwa, ostropestu nie powinny stosować dzieci poniżej 12. roku życia i kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.
Sylimaryna może również oddziaływać na metabolizm niektórych leków. Udowodbniono jej negatywny wpływ m.in. w przypadku leczenia metronizadolem. Uważać powinny także kobiety zażywające doustną antykoncepcję hormonalną. Ostropest może obniżać jej skuteczność.
Ostropest może pogorszyć zdrowie pacjentów z niedrożnymi kanalikami żółciowymi. Jego działanie żółciopędne może spowodować żółtaczkę i inne konsekwencje zdrowotne związane z nagromadzeniem się żółci w woreczku oraz jej utrudnionym odpływem.
Zdarzają się także reakcje alergiczne na ostropest.