POT, KURZ, CHLOR W BASENIE MOGĄ POTĘGOWAĆ OBJAWY AZS. TO NIE ZNACZY, ŻE NALEŻY ZREZYGNOWAĆ Z UPRAWIANIA SPORTU. WYSTARCZY ODPOWIEDNIO DOBRAĆ JEGO FORMĘ I PRZESTRZEGAĆ KILKU ZASAD. DOTYCZY TO ZARÓWNO DOROSŁYCH, JAK I DZIECI.
8 WAŻNYCH ZASAD
1.Zapisując dziecko na zajęcia ruchowe, wybierz takie, w których nie ma konieczności noszenia ciasnych strojów (np. szermierka), a aktywność fizyczna nie jest bardzo intensywna. Większość chorych z AZS źle znosi pocenie się.
2. Lepiej unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu (jazda na rowerze, bieganie) w trakcie upałów, którym towarzyszy wzmożone pocenie się.
3. Zwykle nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów zespołowych, tańca czy gimnastyki poza okresami zaostrzenia choroby. Upewnij się jednak, czy w trakcie treningów nie są używane substancje, takie jak np.: magnezja czy talk do dłoni, które mogą uczulać.
4. Jeśli zmiany skórne u dziecka są widoczne, poproś nauczyciela WF lub trenera, by wytłumaczył pozostałym podopiecznym, że AZS nie można się zarazić (to wcale nie jest oczywiste). Wyjaśnij też, jakie ograniczenia wiążą się z chorobą.
5. Przygotowując atopika do treningu, zadbaj o odzież sportową. Najlepsze będą przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin (bawełna) ubrania. Pamiętaj: na chorą skórę źle wpływają materiały syntetyczne. Poszukaj także odzieży bezszwowej.
6. Dbaj o nawodnienie. Podczas aktywności fizycznej sucha, atopowa skóra wymaga większego uzupełniania płynów.
7. Pamiętaj, by po zajęciach oczyścić skórę, biorąc prysznic, a po dokładnym osuszeniu ciała posmarować je odpowiednim kosmetykiem. Przygotuj dziecku kosmetyczkę z potrzebnymi preparatami i naucz samodzielnego używania ich.
8. W razie potrzeby dostosuj rodzaj aktywności do stopnia nasilenia zmian i ich lokalizacji. Przy wzmożonych objawach na nogach lepiej na jakiś czas zrezygnować z ćwiczeń powodujących np. ocieranie skóry na kończynach.