NA POLSKIM RYNKU OD PEWNEGO CZASU POJAWIAJĄ SIĘ TZW. BOMBY ODŻYWCZE, ZWANE TEŻ „SUPERFOODS”. BEZ WĄTPIENIA CZOŁOWE MIEJSCE WŚRÓD NICH ZAJMUJE SZAŁWIA HISZPAŃSKA. ROŚLINA O TEJ EGZOTYCZNEJ NAZWIE TO NIC INNEGO JAK NASIONA CHIA, KTÓRE OD NIEDAWNA CIESZĄ SIĘ ROSNĄCYM ZAINTERESOWANIEM, ZWŁASZCZA WŚRÓD LUDZI DBAJĄCYCH O ZDROWE ODŻYWIANIE.
Może na początek kilka ciekawostek na temat tej tajemniczej rośliny. Odżywcze wartości szałwii hiszpańskiej zostały docenione już przez Azteków i Majów. Jest to roślina pochodząca z centralnej i południowej części Meksyku oraz Gwatemali. Ma ona nieduże, fioletowe lub białe kwiaty oraz szerokie liście. Owoce szałwii hiszpańskiej zawierają liczne nasiona o owalnym kształcie, które nazwane są nasionami chia. Co ciekawe, po zebraniu nasiona przechowuje się do 4 lat bez uszczerbku na jakości oraz zawartości substancji odżywczych.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Nasionka chia to bogactwo wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy B, witaminy C, A, E, a przede wszystkim kwasów Omega 3 i Omega 6. Warto pokreślić, że stosunek Omega 3 do 6 wynosi 1: 3! Jest to bardzo rzadko spotykana proporcja, a jak wiadomo w codziennej diecie powinniśmy spożywać więcej kwasów Omega 3 niż Omega 6.
DLA KOGO NASIONA CHIA?
Ze względu na zawartość witamin z grupy B wszystkim osobom z problemami układu krążenia, tj. osobom z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem, miażdżycą oraz osobom po zawałach. Szałwia hiszpańska zawiera bowiem witaminę B2, która bierze udział w prawidłowych funkcjonowaniu nabłonka naczyń krwionośnych oraz współuczestniczy w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Oprócz witaminy B2 nasiona zawierają również witaminę B1, zwaną tiaminą, a także witaminę B3, czyli PP. Ta druga bierze udział w syntezie oraz rozkładzie tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także obniża ciśnienie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.
Nasiona szałwii hiszpańskiej powinny znaleźć się również w diecie kobiet w ciąży, młodzieży uczącej się, studentów oraz sportowców czy osób aktywnych fizycznie, ze względu na dużą zawartość minerałów. Osoby na diecie wegańskiej w nasionach znajdą 91 ze 100 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. O to żeby nasiona chia znalazły się w codziennej diecie, powinny zadbać osoby dbające o szczupłą sylwetkę, a także osoby z zaburzeniami perystaltyki jelit. Ma to związek z dużą zawartością błonnika pokarmowego. Błonnik działa jak „miotełka”, wymiatając resztki pokarmowe oraz toksyny zalegające w jelitach, reguluje wypróżnienia.
W JAKIEJ POSTACI SPOŻYWAĆ?
Jest wiele sposobów w zależności od upodobania. Można je zmielić i stosować jako dodatek do zup, jogurtów, koktajli czy sosów. Spożywane w całości z jogurtem smakują wyśmienicie!
NASIONA CHIA Z JOGURTEM
⇒ 3 łyżki nasion chia
⇒ kubeczek jogurtu naturalnego
⇒ 1 banan
Jogurt wlewamy do salaterki. Do jogurtu dodajemy nasionka chia, całość mieszamy i odstawiamy do lodówki na noc. Jogurt pod wpływem nasionek zmieni konsystencję na żelowatą. Na jogurt kroimy banana. Mogę polecić również wersję z dżemem niskosłodzonym. Zamiast banana na górę wykładamy 2 łyżki dżemu.
PUDDING Z NASION CHIA
⇒ 250 ml mleka orkiszowego lub innego roślinnego;
⇒ 1/2 szklanki nasion chia;
⇒ 2 łyżki miodu naturalnego;
⇒ mango
Mleko miksujemy z 2 łyżkami miodu. Do napoju mlecznego dodajemy nasionka chia i odstawiamy na noc do lodówki. Rano blendujemy mango i dodajemy na górę puddingu.
Piśmiennictwo:
FOOD FORUM; NR 4 (14)/2016
Pitchford P.; Odżywianie dla zdrowia. Galaktyka 2002
Wolfe D.; Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości. Vivnle 2015
qchenne-inspiracje.pl/