Szczepienia RSV w ciąży to podwójna ochrona – matki i dziecka

Wirus RS (RSV) to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia niemowląt i małych dzieci. Zakażenie tym patogenem dotyka niemal 90% dzieci do drugiego roku życia i odpowiada za 20% wszystkich ostrych infekcji dróg oddechowych. W Polsce w 2024 roku odnotowano aż 38 500 hospitalizacji z powodu RSV, z czego niemal połowę stanowiły dzieci do 2. roku życia. Eksperci zwracają uwagę, że profilaktyka w postaci szczepień ciężarnych jest kluczowym krokiem w ograniczeniu liczby ciężkich przypadków zakażeń, a także ich odległych konsekwencji zdrowotnych, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

  • Nawet 90 proc. dzieci do 2. roku życia ma kontakt z wirusem RS. Wirus ten odpowiada za 20 proc. ostrych infekcji oddechowych.
  • Obecnie brak jest szczepień przeciwko wirusowi RS dla dzieci, nie ma też leczenia celowanego.
  • W Polsce w 2023 r. liczba hospitalizacji wyniosła 20 700, a w 2024 r. do 15 listopada 38 500.
  • Poziom wyszczepialności kobiet ciężarnych w Polsce jest zatrważająco niski.
Każde dziecko jest narażone na infekcję RSV

Prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii przypomina, że nawet 90 proc. dzieci do 2. roku życia ma kontakt z wirusem RS (syncytialny wirus oddechowy – RSV). Wirus ten odpowiada za 20 proc. ostrych infekcji oddechowych. Na świecie co roku wywołuje ok. 33 mln ostrych zakażeń i jest przyczyną ok. 3,6 mln hospitalizacji. W Polsce w 2023 r. liczba hospitalizacji wyniosła 20 700, a w 2024 r. do 15 listopada 38 500, w tym dzieci do 2. roku życia stanowiły niemal połowę – 17 700.

Podczas konferencji prasowej 20 listopada w Warszawie neonatolog prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezeska Fundacji Koalicja dla Wcześniaka i inicjatorka Koalicji RSV przypomniała, że wirus RS jest najgroźniejszy dla dzieci z grup ryzyka, do których zalicza się wcześniaki oraz dzieci z różnymi chorobami wrodzonymi i przewlekłymi, np. dzieci z hemodynamicznie istotną wadą wrodzoną serca. U nich infekcja wirusem RS może mieć ciężki przebieg i spowodować zapalenie oskrzeli oraz płuc z towarzyszącą dusznością. Może to wymagać leczenia w warunkach szpitalnych, niejednokrotnie na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Dlatego maluchy z grup ryzyka otrzymują w Polsce w sezonie zakażeń RS immunoprofilaktykę bierną w postaci przeciwciała, które neutralizuje wirusa. Jest to o tyle istotne, że obecnie brak szczepień przeciwko wirusowi RS dla dzieci, nie ma też leczenia celowanego – podkreśliła prof. Borszewska-Kornacka. Specjalistka zastrzegła jednocześnie, że przebieg zakażenia wirusem RS jest nieprzewidywalny.

Każde dziecko jest tak naprawdę narażone na infekcję RSV i nie jest powiedziane, że zdrowy noworodek nie zachoruje i nie będzie miał ciężkiego przebiegu. Nie potrafimy tego przewidzieć – wyjaśnił prof. Wielgoś.

 

Jak zaznaczył, infekcja wirusem RS może też mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia potomstwa. Badania wskazują bowiem, że zwiększa ryzyko wystąpienia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Schorzenia te obniżają wydolność oddechową, uważaną za istotny czynnik wpływający na długość życia.

Gdy dziecko trafia na oddział intensywnej terapii, to bardzo często jest to dziecko niedotlenione, a niedotlenienie może uszkodzić centralny układ nerwowy. Dzieci po ciężkim przebiegu infekcji RSV mogą być więc dziećmi niepełnosprawnymi, bo może dojść do uszkodzenia mózgu z powodu niedotlenienia, a nawet do zgonu – dodała prof. Borszewska-Kornacka.

Zdaniem ekspertów powikłaniom tym można zapobiec dzięki szczepieniom kobiet ciężarnych przeciw wirusowi RS. Szczepienie to zostało wprowadzone na rynek w ciągu ostatniego roku.

Zaszczep się za dwoje
Szczepienie kobiet w ciąży przeciw wirusowi RS przynosi podwójną korzyść, ponieważ zabezpieczamy w ten sposób kobietę ciężarną, jak i płód, ale też noworodka na pierwsze 6 miesięcy jego życia – wyjaśnił prof. Wielgoś.

 

Dzieje się tak, ponieważ szczepionka podana kobiecie ciężarnej aktywuje produkcję przeciwciał, które przechodzą przez łożysko do płodu. – Jest to uodpornienie bierne – płód dostaje gotowe przeciwciała, które zabezpieczają dziecko również po przyjściu na świat – wyjaśnił specjalista.

Badania nad szczepionką wykazały, że podanie jej ciężarnej kobiecie o 80 proc. zmniejszało ryzyko ciężkich infekcji dróg oddechowych wywołanych wirusem RS w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka i o 70 proc. w pierwszych sześciu miesiącach jego życia.

Towarzystwa naukowe zalecają stosowanie jednej dawki tego preparatu między 32. a 36. tygodniem ciąży. Szczepienie po 37. tygodniu ciąży nie jest wskazane, ponieważ przed porodem mogą nie wykształcić się przeciwciała zapewniające ochronę dziecku. Z reguły potrzebne są do tego dwa tygodnie.

Szczepienie przeciw wirusowi RS kobiet w ciąży oraz podawanie przeciwciała dzieciom w sezonie zakażeń nie kolidują ze sobą. Są to dwa narzędzia – jedno w formie czynnej, drugie w formie biernej – które mają podobny cel, czyli zmniejszenie częstości ciężkich infekcji RSV. A im więcej będziemy mieli tych narzędzi, tym większe szanse, że większą populację obejmiemy ochrona przed wirusem – wyjaśnił prof. Wielgoś.

Docelowo – refundacja szczepienia

Specjalista przypomniał, że obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia 50 proc. refundacji na szczepienie przeciw RSV dla ciężarnych. Obecnie dawka szczepionki to koszt ok. 950 zł. W ocenie prof. Wielgosia ważne jest, aby docelowo szczepienie to było bezpłatne dla kobiet ciężarnych.

Eksperci podkreślili, że poziom wyszczepialności kobiet ciężarnych w Polsce jest zatrważająco niski. Panie będące w ciąży powinny szczepić się przeciwko grypie, COVID-19, krztuścowi i wirusowi RS. Bezpłatnie mogą skorzystać ze szczepionki przeciw grypie, a od 15 października 2024 r. także przeciw krztuścowi.

 

Źródło: naukawpolsce.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/łaś nasz artykuł do końca. 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content