CZERWIEC TO CZAS OBFITOŚCI NATURY: MOŻEMY Z NIEGO CZERPAĆ NA RÓŻNE SPOSOBY, RÓWNIEŻ WYKORZYSTUJĄC LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ZIÓŁ. DOWIEDZ SIĘ JAK ZBIERAĆ ZIOŁA I NAUCZ SIĘ KORZYSTAĆ Z ICH LECZNICZEJ MOCY!
JAK ZBIERAĆ ZIOŁA?
Zioła należy zbierać w suchy dzień, najlepiej rano, ale gdy nie ma już rosy. Wybieramy okazy zdrowe i nieuszkodzone. Zwracamy uwagę na to, aby rosły one w nieskażonym środowisku – z dala od tras komunikacyjnych oraz zakładów przemysłowych i upraw, co do których nie mamy pewności, że są prowadzone bez chemicznych środków ochrony.
JAK SUSZYĆ ZIOŁA?
Zioła jak najszybciej po zbiorze opłukujemy zimną wodą a następnie otrząsamy z nadmiaru wilgoci i umieszczamy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie może być ono nasłonecznione, ponieważ promienie słońca sprawiają, że w roślinach zmniejsza się zawartość olejków eterycznych, a ich pędy, liście i kwiaty zmieniają kolor.
- Zioła o małych sztywnych liściach wiążemy w małe pęczki i wieszamy liśćmi w dół. Proces suszenia jest zakończony, gdy łodygi łamią się podczas zginania. Trwa to około 15-20 dni.
- Zioła o mięsistych liściach oraz kwiaty ziół powinny być suszone szybko, by zapobiec rozwojowi pleśni. Liście bądź kwiaty roślin suszymy w pojedynczej warstwie rozkładając je na bardzo drobnej siatce rozciągniętej na ramie. Susz będzie gotowy po około 10 dniach.
Zioła możemy suszyć także w otwartym piekarniku (temp. Około 35 stopni Celsjusza) lub specjalnej suszarce do ziół, warzyw i grzybów. Wysuszone w ten sposób powinny mieć właściwy dla siebie kolor liści czy kwiatów, a także swoisty zapach.
Trzeba pamiętać, że rośliny w czasie suszenia łatwo przyjmują obce wonie. Dlatego też różne gatunki suszymy oddzielnie i z dala od źródeł innych zapachów.
JAK PRZECHOWYWAĆ ZIOŁA?
Do przechowywania ziół mogą nam posłużyć szklane słoiki, oraz materiałowe lub papierowe woreczki. Wybór pojemnika powinien być podyktowany wonnością zioła – im bardziej wonna roślina, tym bardziej szczelnego wymaga opakowania.
Nigdy nie wkładajmy ziół do plastikowych lub foliowych torebek i metalowych puszek. Pojemniki z ziołami trzymamy w miejscach nie narażonych na działanie silnych zapachów, słońca, wilgoci i kurzu. Zioła można przetrzymywać nawet przez dwa lata, ale najlepiej jest je zużyć w ciągu roku.
CZERWCOWY ZBIÓR ZIÓŁ – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Na rozpoczęcie przygody z zielarstwem warto skupić się na roślinach, które dobrze znamy i z łatwością potrafimy rozróżnić spośród innych gatunków. Ponadto warto wybierać rośliny, z których właściwości lecznicze możemy czerpać z kwiatów i liści – zbiór i obróbka korzeni i kłączy ziół wymaga bowiem więcej pracy i doświadczenia. Zatem po jakie zioła wart wybrać się na łąkę i do ogrodu w czerwcu?
- RUMIANEK: Zrobione z kwiatów rumianku napary mają właściwości uspokajające oraz wspierają pracę układu trawiennego, napar dodany do kąpieli sprawi, ze będzie ona miała właściwości pielęgnacyjne i relaksacyjne.
- WROTYCZ POSPOLITY: Napar z wrotyczu stosuje się w kuracjach przeciw pasożytom, na odkażenie ran i bóle żołądka.
- DZIURAWIEC ZWYCZAJNY: Napar z kwiatów dziurawca pije się na poprawę nastroju oraz w przypadku występowania nerwobóli, wrzodów żołądka i kłopotów z trawieniem.
- LIPA: napar z kwiatów lipy ma właściwości napotne, uspokajające oraz łagodzące dolegliwości. Stosuje się go w przypadku osłabienia wynikającego z przeziębienia.
- POZIOMKI: Napar z liści poziomki wspiera pracę żołądka i wątroby.