NASZ EKSPERT: Patrycja Jakimik, mgr farmacji
ŻELAZO JEST NIEZWYKLE CENNYM I WAŻNYM MINERAŁEM, NIEZBĘDNYM DO PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA CAŁEGO ORGANIZMU. DO CZEGO POTRZEBNE NAM JEST ŻELAZO I KIEDY NALEŻY ROZWAŻYĆ JEGO SUPLEMENTACJĘ?
CZYM JEST ŻELAZO?
Żelazo stanowi składnik hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Odpowiada ona za transport tlenu do tkanek organizmu oraz transport zwrotny dwutlenku węgla z tkanek. Żelazo spełnia więc w organizmie niezwykle ważną rolę.
ROLA ŻELAZA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
Żelazo należy do mikroelementów. Jest to pierwiastek śladowy, którego ilość w organizmie człowieka jest niewielka. Jednak bez obecności tego mikroelementu nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Podstawową funkcją żelaza jest udział w powstawaniu erytrocytów oraz transport i magazynowanie tlenu w tkankach. Ponadto, żelazo jest składnikiem wielu białek i enzymów, stąd też odgrywa ważną rolę w przemianach metabolicznych.
NIEDOBÓR I NADMIAR ŻELAZA: JAKIE SĄ OBJAWY?
Niedobór żelaza skutkuje wystąpieniem niedokrwistości, czyli anemii. Do objawów niedoboru żelaza zalicza się:
- ogólne osłabienie,
- zmniejszenie zdolności koncentracji,
- szybką męczliwość,
- ból i zawroty głowy,
- bladość skóry oraz błon śluzowych,
- suchość skóry,
- osłabienie i wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- tachykardię, czyli przyspieszony rytm serca,
- obniżenie odporności.
Nadmiar żelaza, czyli hemochromatoza w początkowym etapie daje podobne objawy. Charakterystyczne jest nasilone uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie, obniżona masa ciała oraz bóle stawów.
U kobiet występują zaburzenia cyklu miesiączkowego, natomiast u mężczyzn pojawiają się zaburzenia wzwodu. Hemochromatoza zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn powoduje utratę libido. U osób, u których występuje zwiększone stężenie żelaza zaobserwować można również szarobrązowe zabarwienie skóry. Może również dojść do utraty owłosienia łonowego, pod pachami i na twarzy.
NATURALNE ŹRÓDŁA ŻELAZA
Najlepiej przyswajalnym naturalnym źródłem żelaza jest mięso oraz ryby. Produkty te zawierają żelazo hemowe. Największą jego zawartość obecna jest w mięsie czerwonym, podrobach oraz mięsie z indyka. Spore ilości żelaza obecne są także w mleku i jego przetworach. Ryby będące dobrym źródłem żelaza to sardynki, śledzie, makrela i łosoś. Źródłem żelaza niehemowego są produkty pochodzenia roślinnego. Żelazo niehemowe cechuje się jednak znacznie mniejszą przyswajalnością. W celu jej zwiększenia, wraz z produktami zawierającymi żelazo niehemowe, należy spożywać produkty zawierające witaminę C. Dobrymi źródłami żelaza niehemowego są suche nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy, migdały, produkty zbożowe, natka pietruszki.
SUPLEMENTACJA ŻELAZA Z APTEKI
W przypadku trudności z zapewnieniem odpowiedniej podaży żelaza z dietą, należy rozpocząć suplementację preparatami farmaceutycznymi. Najwyższą przyswajalnością charakteryzują się chelaty, fumarany, siarczany oraz glukoniany żelaza. Preparaty z żelazem należy stosować na czczo, minimum 1 godzinę przed posiłkiem. W przypadku występowania uciążliwych dolegliwości żołądkowo-jelitowych można przyjmować je w trakcie posiłku. Pamiętaj, że zażywanie preparatów żelaza łącznie z innymi minerałami i witaminami może zmniejszyć jego przyswajalność. Zwiększa ją natomiast obecność witaminy C.
Źródła:
- Mekus M., Respondek W. Żelazo – niezbędny składnik pokarmowy. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2013; 40(1)
- Marzena Kuras i in.: Żelazo i cynk główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu; Lek w Polsce, VOL 25 NR 05’15 (288)
- Pleskaczyńska A., Dobrzańska A. Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania. Standardy Medyczne/Pediatria 2011; 8: 100-106
- Jarosz M. Normy żywienia dla populacji Polski; Instytut Żywności i Żywienia, 2017