SZCZEPIENIE W APTECE TO ŚWIETNE ROZWIĄZANIE DLA TYCH, KTÓRZY MAJĄ DALEKO DO SZPITALA LUB PRZYCHODNI, GDZIE JEST PUNKT SZCZEPIEŃ. DOWIEDZ SIĘ, JAK SKORZYSTAĆ Z NARODOWEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W APTECE.
Od kilku tygodni możemy się szczepić przeciwko koronawirusowi nie tylko w przychodniach, czy masowych punktach szczepień, ale również w aptekach. Każda apteka biorąca udział w akcji szczepień została do tego odpowiednio dostosowana, zaś farmaceuci wykonujący wakcynację zostali przeszkoleni.
Z programu szczepień w aptekach może skorzystać każdy poza osobami, które wymagają kwalifikacji lekarskiej ze względu na stan zdrowia predysponujący je do wystąpienia tzw. NOP (niepożądany odczyn poszczepienny).
PO PIERWSZE: SKIEROWANIE
Każda osoba, chcąca zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, musi mieć wystawione e-skierowanie. Na chwilę obecną e-skierowania mają wystawione wszystkie osoby od 12 roku życia, z jednym wyjątkiem. Dotyczy on ozdrowieńców, którzy muszą na nie poczekać przez 30 dni od dnia otrzymania wyniku testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem.
E-skierowanie można pobrać, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta>>> i wchodząc do zakładki „Skierowania”.
W przypadku dzieci – e-skierowanie dziecka można pobrać na jego Internetowym Koncie Pacjenta, które powinno być podpięte pod konto IKP rodzica (zakładka „Uprawnienia”).
PO DRUGIE: UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Na szczepienie zrejestrować się można na trzy sposoby:
• KORZYSTAJĄC Z BEZPŁATNEJ, CAŁODOBOWEJ INFOLINII: 989.
Można to zrobić samodzielnie, ale może to zrobić w imieniu pacjenta również zaufana osoba (np. członek rodziny). Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale osoby, które go podadzą otrzymają wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia terminu szczepienia.
• REJESTRUJĄC SIĘ ELEKTRONICZNIE NA STRONIE e-rejestracji>>>
Elektronicznie można to zrobić na dwa sposoby:
→ Korzystając z opcji „Rejestracja przez Profil Zaufany”.
System automatycznie proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zameldowania pacjenta. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie odpowiedni wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wybrać inna datę oraz lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji, pacjent otrzymuje SMA z potwierdzeniem rejestracji, a na dzień przed planowanym terminem szczepienia – przypomnienie.
→ Korzystając z opcji „Rejestracja bez Profilu Zaufanego”.
Wystarczy podać numer PESEL, nazwisko i numer telefonu aby otrzymać wiadomość SMS z kodem, który należy podać w okienku, które pojawiło się po kliknięciu w blok „Zaloguj się”. Po zapisaniu się pacjent otrzymuje SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie z systemu e-zdrowie. Ten sposób służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie możesz go w ten sposób zmienić lub anulować.
• KONTAKTUJĄC SIĘ W SPOSÓB BEZPOŚREDNIO Z WYBRANYM PUNKTEM SZCZEPIEŃ.
Lokalizacje i dane kontaktowe najbliższych punktów szczepień możesz sprawdzić w wyszukiwarce internetowej>>>
PO TRZECIE: DOKUMENTACJA PRZED SZCZEPIENIEM
Każdy, kto chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia – procedura ta jest identyczna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Kwestionariusz przed szczepieniem jest podstawą do zakwalifikowania do szczepienia przez farmaceutę.
Kwestionariusz składa się z czterech części:
• Pytania wstępne dotyczą przechorowania COVID-19, objawów choroby bądź kontaktu z osobami chorymi.
• Druga część to pytania o stan zdrowia: ewentualne dotychczasowe niepożądane odczyny poszczepienne, zdiagnozowane alergie, choroby przewlekłe i zażywane leki.
• Trzeci blok to pytania o ewentualne wątpliwości związane z zadanymi pytaniami i szczepieniem.
• Czwarta część jest dostępna tylko w formularzu dla osób niepełnoletnich – jest to zgoda na szczepienie przedstawiciela ustawowego, którą podpisuje opiekun dziecka.
Kwestionariusz dla osoby dorosłej można:
• Wypełnić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta>>>.
Wystarczy zalogować się do IKP, gdzie w zakładce „Profilaktyka po prawej stronie dostępny jest kwestionariusz. Należy go wypełnić (wraz ze zgodą na szczepienie) i podpisać poprzez Profil Zaufany. Punkt szczepień w aptece automatycznie otrzyma dostęp do Twojego kwestionariusza.
• Pobrać z Internetu druk kwestionariusza dla osoby dorosłej>>>, wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na szczepienie.
• Wypełnić na miejscu, w punkcie szczepień.
Kwestionariusz dla osoby niepełnoletniej można:
• Pobrać z Internetu druk kwestionariusza dla osoby niepełnoletniej>>>, wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na szczepienie.
• Wypełnić na miejscu, w punkcie szczepień.
Kwestionariusz osoby niepełnoletniej, wypełnia i podpisuje rodzic lub opiekun.
Dodatkowo na szczepienie należy ze sobą zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Nie trzeba zabierać ze sobą żadnej dokumentacji medycznej. Wystarczy trakcie kwalifikacji poinformować o przyjmowanych przewlekle lekach (jeżeli jest ich więcej, trzeba wcześniej spisać je na kartce) oraz swoich chorobach. Osoby, u których kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła ostra reakcja alergiczna (na szczepionkę bądź inny składnik), kobiety w ciąży i w okresie laktacji powinny poinformować o tym personel medyczny przed szczepieniem.
PO CZWARTE: PRZYGOTUJ SIĘ DO SZCZEPIENIA!
Już na kilka dni przed planowanym szczepieniem należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, przestrzegając poniższych zasad:
→ Wyśpij się.
→ Zrezygnuj z alkoholu.
→ Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
→ Zrezygnuj z leków i suplementów, które przyjmujesz w ramach samoleczenia.
Natomiast w dniu szczepienia:
→ Nie bądź na czczo, jedz posiłki jak zwykle.
→ Nie przyjmuj żadnych preparatów w obawie przed wystąpieniem dolegliwości po szczepieniu.
→ Zażywaj leki, które bierzesz stale, zgodnie z wskazaniami lekarza.
→ Ubierz się wygodnie.
PO PIĄTE: ZADBAJ O SIEBIE PO SZCZEPIENIU
Po otrzymaniu szczepionki należy odczekać w punkcie szczepień minimum 15 minut (30 min w przypadku osób, u których w przeszłości wystąpiły reakcje alergiczne).
Występujące po otrzymaniu szczepionki działania niepożądane mogą ograniczyć aktywność, na ogół przez 1-3 dni. W związku z tym warto poinformować bliskich i pracodawcę o możliwości wystąpienia przejściowo ograniczonej dyspozycyjności.
W przypadku nasilenia działań niepożądanych nie bagatelizuj ich stosując samoleczenie. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, który zleci właściwe postępowanie.
Żródła:
• https://www.gov.pl/web/szczepimysie
• https://naukaprzeciwpandemii.pl/