NAJPROSTSZĄ I NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ, JAKĄ MOŻEMY ZROBIĆ W TROSCE O ZACHOWANIE ZDROWIA JEST CZĘSTE MYCIE RĄK. WARTO WIĘC PRZYŁOŻYĆ SIĘ DO TEJ CZYNNOŚCI I ZADBAĆ, BY BYŁA ONA WYKONYWANA ZGODNIE Z ZALECENIAMI HIGIENICZNYMI – ZARÓWNO PRZEZ NAS, JAK I PRZEZ NASZE DZIECI.
Na naszych dłoniach żyje około 150 gatunków bakterii i wirusów, a na każdy centymetr kwadratowy skóry przypada około pięć milionów drobnoustrojów. Część z nich to organizmy patogenne – wywołują infekcje i choroby. Zakażenie drobnoustrojami, które mamy na rękach, może być groźne dla naszego zdrowia a nawet życia.
KIEDY MYJEMY RĘCE?
Aby chronić się przed drobnoustrojami powinniśmy wyrobić w sobie nawyk mycia rąk. Dlatego, zawsze pamiętamy o tej prostej czynności:
– po wyjściu z toalety,
– na zakończenie prac porządkowych i higienicznych,
– po kontakcie ze zwierzętami,
– po wizycie w miejscu publicznym i skorzystaniu z publicznej komunikacji,
– przed przygotowaniem posiłku i jego spożyciem,
– przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych i higienicznych.
Szczególną uwagę na higienę dłoni zwracamy w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu przebywa osoba chora – jest to zachowanie prozdrowotne, nastawione nie tylko na nas samych, ale również na osobę chorującą.
JAK MYJEMY RĘCE?
Aby dobrze umyć ręce, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów:
1. Mycie rąk powinno trwać około 30 sekund.
2. Ręce zawsze myjemy pod bieżącą wodą (najlepiej ciepłą) i z użyciem mydła.
3. Liczy się technika mycia rąk – pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
CZEGO POTRZEBUJEMY?
Ponieważ mydło w kostce jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, lepiej jest stosować mydło w płynie. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu, którego używamy – powinien być antybakteryjny i pielęgnujący.
Bardzo ważne jest, aby po umyciu rąk dokładnie je osuszyć. Najlepiej używać do tego ręczników jednorazowych. Z suszarek korzystajmy z rozwagą (dłonie z dala od źródła podmuchu) a ręczników tekstylnych powinniśmy używać jak bieliznę osobistą – często prać, wymieniać na nowe i nikomu nie użyczać!
WSZYSCY RAZEM
Aby skutecznie bronić się przed złymi mikrobami musimy działać wspólnie. Dlatego, zwracajmy uwagę na higienę w naszym otoczeniu. Uczmy właściwego mycia rąk nasze dzieci – pokażmy im, jak robić to prawidłowo i wymagajmy od nich czystości.