PIRAMIDA ZDROWIA

Każdy rodzic i opiekun dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym może skorzystać z naszego scenariusza zabawy “Piramida zdrowia“. Dzięki proponowanym aktywnościom poznawczym, plastycznym i ruchowym dzieci mają szansę nie tylko na poznanie kilku ważnych i ciekawych faktów dotyczących właściwego odżywiania, utrzymywania aktywności fizycznej i dbania o higienę, ale również będą się świetnie bawić.


I

Zapoznaj się z treścią krótkiego artykułu o zdrowym stylu życia, zawarte w nim informacje przydadzą się do przeprowadzenia zajęć z dzieckiem. POBIERZ ARTYKUŁ >>>

II

Wypisz na małych karteczkach 12 haseł i ukryj je w różnych miejscach w domu (tak, aby były w zasięgu wzroku dziecka i by nie miało ono dużych trudności z odnalezieniem ich). Jeżeli dysponujesz drukarką, po prostu wydrukuj arkusz z hasłami. POBIERZ ARKUSZ Z HASŁAMI >>>

III

Przygotuj 2 arkusze papieru: biały i kolorowy. Każdy z nich podziel na 11 części i zwiń z nich małe kulki. Przygotuj małą nietłukącą miseczkę, kredki, flamastry, klej. Pobierz na komputer grafikę z piramidą zdrowego odżywiania i stylu życia, jeżeli masz możliwość, wydrukuj ją dla dziecka. POBIERZ GRAFIKĘ Z PIRAMIDĄ >>>


Zajęcia rozpocznij od rozmowy z dzieckiem, zapytaj go czym jest zdrowie, a jego odpowiedź uzupełnij powołując się np. na poniższe przykłady:
„Jak ktoś jest zdrowy, to znaczy że w jego ciele wszystko działa prawidłowo – nic go nie boli i nie choruje, a jeżeli ten ktoś jest dzieckiem to każdego roku staje się coraz większy, bo rośnie”.
„Jak ktoś jest zdrowy, to dobrze radzi sobie z różnymi kłopotami, jest pogodny, nie płacze za wiele i całkiem dobrze radzi sobie z uczeniem się nowych rzeczy”.
„Jeśli ktoś jest zdrowy to lubi spotykać z ludźmi – w przedszkolu, szkole, pracy, parku… Lubi rozmowy, wspólne zajęcia i obecność innych osób”

Jeżeli dziecko styka się z osobami chorymi – warto w swojej wypowiedzi nawiązać do tych sytuacji (np. dziadek Julek jest chory, bo go często boli noga i utyka. Musi chodzić do lekarza, zażywać leki i chodzić z laseczką. Gdyby dziadek miał lepsze zdrowie, to kto wie, może biegał by szybciej od Ciebie?). Rozmowę zakończ stwierdzeniem, że nie zawsze mamy wpływ na swoje zdrowie, ale prowadząc odpowiedni tryb życia i dbając o siebie możemy sprawić, że będziemy zdrowsi.  Zaproponuj dziecku zabawę, w której sprawdzicie czy maluch prowadzi zdrowy tryb życia.

I

Poproś dziecko aby poszukało ukrytych przez Ciebie w domu karteczek z hasłami (na podstawie ARKUSZA Z HASŁAMI), aby uprzyjemnić i ułatwić mu to zadanie możecie szukać karteczek bawiąc się w ciepło-zimno („ciepło” mówimy, gdy dziecko zbliża się do karteczki, zimno zaś, gdy się od niej oddala. Gdy maluch jest już bardzo blisko szukanej karteczki mówimy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił wołamy „mróz”). Kiedy już wszystkie karteczki zostaną znalezione odczytaj dziecku po kolei hasła, jeżeli dziecko uważa, że przytoczone zachowania odnoszą się do jego życia – wówczas przyznaj mu kolorową kulkę z papieru, jeżeli w którymś z punktów postępuje inaczej – przyznaj białą kulkę. Na koniec policzcie kulki, które otrzymało dziecko – białe i kolorowe. Poinformuj dziecko, że biała kulka wskazuje, że coś powinno zmienić, aby naprawdę dbać o swoje zdrowie. Porozmawiajcie o tym, co warto zmienić, ale przede wszystkim pochwal dziecko za wszystkie dobre odpowiedzi, nagrodzone kolorową kulką.

II

Przeprowadź zabawę ruchową z kolorowymi kulkami: rozsypcie wszystkie 22 kulki po pomieszczeniu, a na środku połóżcie małą, nietłukącą miseczkę. Zadaniem dziecka będzie włożenie do miseczki tych kulek, które wskażesz. Poproś, aby włożyło jak najszybciej wszystkie kulki /włożyło kulki białe/ włożyło kulki kolorowe. Jeżeli dziecko potrafi już liczyć, warto wskazywać mu konkretną ilość kulek danego
koloru, które ma wrzucić. Ta zabawa może odbywać się przy ulubionej muzyce dziecka – wówczas na pewno będzie jeszcze radośniejsza!

III

W nawiązaniu do zabawy ruchowej powiedz dziecku, że aktywność fizyczna jest tak bardzo ważna, że naukowcy opisując zdrowy styl życia wskazali ją jako podstawę. Pokaż dziecku GRAFIKĘ Z PIRAMIDĄ (na komputerze, lub wydrukowaną). Porozmawiajcie o niej, poproś dziecko, aby wskazało na niej swoje ulubione produkty i aktywności.

IV

Zaproponuj dziecku wspólne pokolorowanie piramidy (jeżeli nie masz wydrukowanej piramidy, spróbujcie wspólnie odrysować ją ze wzoru i pokolorować). Kolorując ją porozmawiaj z dzieckiem o zasadach zdrowego trybu życia. Gdy już pokolorujecie, wykorzystajcie kulki z kolorowego i białego papieru – zróbcie z nich ramkę, przyklejając po bokach obrazka klejem.

V

Na koniec zabaw zaproponuj dziecku zdrową przekąskę. Możecie przygotować ją wspólnie – udekorujcie banana robiąc z niego węża lub ułóżcie plasterki jabłka w kształcie kwiatka. No i oczywiście – zanim rozpoczniecie to ostatnie wyzwanie nie zapomnijcie o umyciu rąk!

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content