JUŻ NIEBAWEM SZPITAL POLOWY POLSKIEJ MISJI MEDYCZNEJ ROZPOCZNIE SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W UKRAINIE. NASZA FUNDACJA WSPARŁA ZAKUP NIEZBĘDNEGO WYPOSAŻENIA DLA PLACÓWKI DAROWIZNĄ W WYSOKOŚCI 351 641,97 ZŁOTYCH. JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TEN SZPITAL?
JAKI BĘDZIE SZPITAL POLOWY W MIKOŁAJEWIE?
Szpital polowy Polskiej Misji Medycznej powstanie na bazie specjalistycznego wyposażenia firmy Ferrino. Będzie się on składał z kilkunastu namiotów, w których zorganizowane zostaną ogólne oddziały leczenia pacjentów (w tym również ginekologia) oraz przychodnia dzienna. W ramach szpitala będą działały również takie jednostki jak: laboratorium, apteka oraz diagnostyka RTG i USG. Szpital polowy będzie jednostką zewnętrzną, pracującą pod nadzorem szpitala publicznego w Mikołajewie, który będzie dla niego szpitalem referencyjnym.
Budowa profesjonalnego szpitala polowego to długi proces, porównywalny z budową stacjonarnej jednostki medycznej. Dzięki współpracy z władzami Mikołajewa szpital jest już zabezpieczony pod kątem dostaw wody i prądu, nadal trwają ustalenia co do kanalizacji oraz utylizacji odpadów medycznych. Jeśli chodzi o dostawy leków i produktów medycznych PMM zdecydowała się na współpracę z swoim wieloletnim partnerem: włoską organizacją Terre Des Hommes, z która będzie finansować tę cześć kosztów funkcjonowania placówki.
Ale namioty szpitalne – to nie wszystko! W ramach jednostki będą działały również dwa ambulanse Polskiej Misji Medycznej.
DLACZEGO W MIKOŁAJEWIE?
Ustalenie lokalizacji szpitala polowego było bardzo czasochłonne. Początkowe ustalenia z Żytomierzem zostały odwołane z powodu działań wojennych i ostatecznie umowa została podpisana z władzami Mikołajewa i tamtejszym szpitalem publicznym. W Mikołajewie, przed konfliktem zbrojnym, mieszkało 550 000 mieszkańców. Dziś liczba mieszkańców tego miasta znacznie się zwiększyła – ponieważ leży ono na linii frontu, schroniło się w nim tysiące uchodźców z południowo-wschodniej Ukrainy.
KIEDY SZPITAL ZACZNIE DZIAŁAĆ?
Obecnie Polska Misja Medyczna jest w trakcie finalizacji przetargu na zakup wyposażenia szpitala. Jednocześnie uzgadniane są kwestie dotyczące zatrudnienia personelu medycznego. Planowane otwarcie placówki to koniec czerwca 2022 roku. Całość kosztów funkcjonowania szpitala przez 6 miesięcy, zakup niezbędnego wyposażenia m.in. mebli szpitalnych, koszty transportu, utrzymania ambulansów i pracy lekarzy szacowany jest na około 1,3 miliona euro.