SIELSKI OBRAZEK, GDY WIELOPOKOLENIOWA RODZINA ZASIADA DO STOŁU I W BLASKU CHOINKI CIESZY SIĘ WSPÓLNYMI ŚWIĄTECZNYMI CHWILAMI BĘDZIE KOLEJNY ROK Z RZĘDU NLEŻAŁ DO RZADKOŚCI… WIELU Z NAS TEGOROCZNE ŚWIĘTA, MAJĄC NA UWADZE NASZE WSPÓLNE DOBRO I ZDROWIE, SPĘDZI ZUPEŁNIE INACZEJ, NIŻ ZWYKLE.
Wraz z wiekiem układ odpornościowy człowieka znacznie się osłabia co powoduje, że osoby starsze są bardziej podatne na wszelkie zakażenia patogenami chorobotwórczymi i niestety ciężej te zakażenia przechodzą. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy świat opanowała pandemia COVID-19, szczególnie niebezpieczna dla osób starszych.
Jedną z zasad kluczowych dla bezpieczeństwa seniorów jest ograniczanie kontaktów społecznych do możliwego minimum. To zalecenie jest z jednej strony oczywiste i zrozumiałe, z drugiej zaś rodzi wiele pytań dotyczących tego, jaki jest negatywny wpływ izolacji społecznej na naszą kondycję psychiczną.
CO MÓWIĄ BADANIA, A CO MÓWIĄ LUDZIE?
Ograniczenie spotkań z bliskimi nie jest łatwe dla nikogo – pomimo pełnego zrozumienia, że izolacja jest teraz bardzo ważna dla zachowania zdrowia, tęsknimy za rzeczywistą obecnością rodziny, przyjaciół i znajomych.
Poczucie samotności towarzyszy szczególnie osobom starszym – analizując wyniki badania „Zdrowie polskich seniorów w czasie pandemii” przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej – partnera strategicznego Fundacji Ziko dla Zdrowia, dowiadujemy się, że choć polscy seniorzy mogą liczyć na wsparcie bliskich, to czują się samotni i bardzo brakuje im spotkań z innymi ludźmi.
Zresztą, wyniki tego badania nie są zapewne dla nikogo zaskoczeniem. O tym, że wymuszona pandemią samotność sprawia cierpienie osobom starszym, słyszał zapewne każdy – od swoich rodziców, dziadków czy znajomych seniorów z sąsiedztwa: – Na początku roku mój dom tętnił życiem, w tygodniu wnuki wpadały na obiad pomiędzy szkołą na kursami językowymi a co niedzielę szykowałam obiad w większym rodzinnym gronie – opowiada pani Donata z Krakowa. – A teraz towarzyszy mi tylko samotność i cisza przerywana dzwonkiem telefonu. Pogaduszki przez telefon, tyle nam zostało. A ja tak bardzo chciałabym te moje wnuki uściskać, zobaczyć się z rodziną…
DYSTANS SPOŁECZNY, BLISKOŚĆ EMOCJONALNA
Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów z bliskimi rzeczywiście może powodować poczucie samotności wśród osób starszych. Nawet, gdy regularnie utrzymujemy kontakt – korzystamy z komunikatorów internetowych i rozmawiamy przez telefon, to może nam tych relacjach brakować bliskości, którą trudno budować na odległość.
Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zastanowić się nad jakością naszych zdalnych relacji – czy aby nasze kontakty nie są zdawkowe i powierzchowne, czy jest w nich miejsce na mówienie o emocjach i poruszanie naprawdę ważnych spraw, czy są wypełnione szczerą troską o drugiego człowieka?
Ponadto szukając pomysłów na sposoby komunikacji z seniorami warto również odwołać się do dawnych, troszeczkę dziś już zapomnianych rozwiązań – choćby do pisania listów. Owszem, wymaga to sporo czasu i nakładu pracy, jednak warto się przekonać do tej formy, zwłaszcza w kontaktach z osobami starszymi, wśród których pisanie listów było kiedyś popularne. – Raz na miesiąc dostaję list od mojego wnuka – opowiada pan Stanisław z Skawiny. – Jasiek mieszka w Warszawie, chodzi do drugiej klasy, te jego literki i zdania są może dość koślawe, ale dla mnie są super! A czego nie umie napisać, to narysuje. Ja cieszę się z tych listów jak dziecko. Każdy z nich przeczytałem już chyba ze sto razy. Jak tylko mi się robi smutno, to sięgam do koperty z listem Jaśka i już mi weselej! Oczywiście odpisuję na każdy list a nawet staram się coś czasem narysować, a to ptaszka w karmniku, a to ludka z kasztanów…
ŚWIĘTA INNE NIŻ ZAWSZE
Tegoroczne święta będą dla nas wszystkich wyjątkowe – wypełnione nie tyle radością, ile troską o najbliższych i obawą przed przyszłością… Dlatego właśnie trzeba dołożyć wszelkich starań, aby mimo izolacji spróbować spędzić ten czas razem. Wykorzystajmy nasze telefony i komputery by połączyć się z bliskimi na odległość, napiszmy listy i kartki świąteczne do rodziców, dziadków, przyjaciół… Być może nie zasiądziemy razem do wspólnego stołu, ale – mimo wszystko – spędźmy razem świąteczne chwile, życząc sobie nawzajem dużo zdrowia i pomyślności.